İsrail ordusu: Gazze'ye yakıt verilmeyecek
AA

ve İsrail arasında 7 Ekim'de başlayan çatışmaların ardından abluka altındaki Şeridi'nde İsrail saldırıları sürüyor.

Bölgedeki sivillerin en büyük sıkıntısı ise gıdaya, tıbbi malzemeye ve yakıta ulaşamamak...

İsrail'den gelen yeni açıklamalar ise bölgedeki sivillerin yaşam koşullarını daha da zora sokacak cinsten..

"Gazze'ye yakıt verilmeyecek"

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, abluka altındaki Gazze Şeridi'nin Gazze kentinde yaşayan Filistinli sivillere seslenerek güneye gitmelerini istedi.

Gazze'nin güneyine "gıda, ilaç, elektrik, suyun güvenli şekilde ulaşacağını" söyleyen Hagari, "Gazze'ye yakıt verilmeyecek." dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail'in ablukayı şiddetlendirdiği Gazze Şeridi'ne yarın akşama kadar yakıt sağlanmazsa, faaliyetlerini sonlandırmak zorunda kalacaklarını ve insanların ölebileceği uyarısını yapmıştı.

İnsani yardım içerisinde yakıta izin verilmiyor

İsrail ordusu, X sosyal medya platformundan yaptığı paylaşımda, UNRWA'yı etiketleyerek Hamas'ın elinde yarım milyon litre yakıt bulunduğunu iddia etmişti.

İsrail ile Filistinli gruplar arasında çatışmaların başladığı 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne İsrail'in uyguladığı abluka sıkılaştırılmıştı.

Gazze Şeridi'nin Mısır ile arasındaki Refah Sınır Kapısı'ndan yaklaşık 50 kamyon insani yardım girmiş ancak şu ana kadar yakıta izin verilmemişti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)