Euro
10.8654
0.36%
Dolar
9.3306
0.39%
Altın
532.15
0.67%
Borsa
1.43
0%
Bitcoin
596.713
3.39%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 12 C

  İsrail ordusu Lübnan'ı havan saldırılarıyla hedef aldı

  İsrail ordusu, Lübnan'ın güneydoğusundaki Kafarşuba bölgesini havan saldırılarıyla hedef aldı. Ordu sözcüsü Andraee, vatandaşlarına evde kalma çağrısı yaptı.
  • AA
  • 27.07.2020 - 16:13
  İsrail ordusu Lübnan'ı havan saldırılarıyla hedef aldı

  İsrail ordusu, Lübnan sınırında yaşayan İsrail vatandaşlarına, bölgede meydana gelen bir "güvenlik olayı" nedeniyle evlerinde kalma çağrısı yaptı.

  Vatandaşlarını uyarmasının ardından Lübnan'ın güneydoğusundaki Kafarşuba bölgesinde bazı hedefleri vuran İsrail'in ordu sözcüsü Avichay Adraee, Twitter hesabından açıklamada bulundu.

  İSRAİL, VATANDAŞLARI İÇİN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALDI

  “Az önce Cebel Rus (Güney Lübnan) bölgesinde bir güvenlik olayı meydana gelmiştir.” ifadelerini kullanan Adraee, ordunun bölgede yaşayan İsrail vatandaşlarına evlerinde kalma, gerekmedikçe araç kullanımından kaçınma talimatı verdiğini ve açık alanlardaki her tür tarımsal faaliyet ile turistik gezileri yasakladığını kaydetti.

  SINIRDA HAREKETLİLİK OLUŞTU

  Adraee, olaya ilişkin ayrıntı vermezken İsrail basınında yer alan haberlerde, Hizbullah güçlerinin sınırda İsrail zırhlısını hedef almaya çalıştığı öne sürüldü.

  HAVAN TOPU İLE SALDIRILDI

  Olayın hemen ardından İsrail ordusu, Lübnan'ın güneydoğusundaki Kafarşuba bölgesini bir süreliğine havan ve topçu atışlarıyla hedef aldı.

  EVLER ZARAR GÖRDÜ

  Bazı evlerin zarar gördüğü saldırılarda şu ana kadar can kaybı olmadığı belirtiliyor.

  Lübnan-İsrail sınır bölgesinde halihazırda sükunetin hakim olduğu gözetleniyor.

  "SINIRDA ASKERİ KONUŞLANMAYA İZİN VERMEYECEĞİZ"

  Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail parlamentosunda yaptığı konuşmada, “Kuzey sınırlarımızda yaşananları takip ediyoruz. Politikamız açıktır. İran’ın Suriye sınırımızda askeri konuşlandırmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

  İsrail’e karşı Lübnan ve Suriye topraklarından yapılacak her türlü saldırıdan bu ülkelerin yönetimlerinin sorumlu olacağı uyarısında bulunan Netanyahu, İsrail ordusunun her türlü senaryoya hazır olduğunu vurguladı.

  HİZBULLAH MİSİLLEME YAPTI

  Bu arada Lübnan Hizbullahı da sınır bölgesindeki İsrail hedeflerine saldırı gerçekleştirdiğini duyurdu.

  Son gelişmelerin, İsrail ordusunun, Lübnan Hizbullah örgütünün misilleme saldırılarını öngörerek kuzey sınırlarında teyakkuza geçtiği bir zamanda gelmesi dikkati çekti.

  20 TEMMUZ SALDIRISI

  Suriye'nin başkenti Şam'da yer alan havalimanı yakınlarına 20 Temmuz'da düzenlenen saldırıda biri Hizbullah üyesi 5 kişi ölmüştü.

  TEL AVİV SESSİZ KALMIŞTI

  Suriye, saldırının arkasında İsrail'in olduğunu söylerken, Tel Aviv yönetiminden olaya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmamıştı.

  İsrail ordusu Lübnan ı havan saldırılarıyla hedef aldı #1

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir