İsrail'de hükümet ile ordusu arasında güven krizi iddiası
AA & Ensonhaber

İsrail basını, Gazze'ye kara harekatı yaklaşırken Başbakan Binyamin Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi arasında güven krizleri yaşandığını iddia etti.

Yediot Ahronot gazetesi, İsrailli siyasi ve askeri yetkililere dayandırdığı haberinde Netanyahu'nun yaşananlardan dolayı orduyu suçlamaya çalıştığı bunun yanı sıra komuta kademesinin gelen emirleri uygulamakta isteksiz davrandığı belirtildi.

Netanyahu karşı çıkıyor

Hamas'ın 20 Ekim'de 2 ABD'li esiri serbest bırakmasının ardından ABD'nin diğer esirler konusunda da siyasi müzakere yapılmasını istediği aktarılan haberde ABD'nin Gazze'ye yönelik kara harekatının ertelenmesi için İsrail'e baskı yaptığı ifade edildi.

Gallant ve ordu komuta kademesinin Lübnan'da Hizbullah'a karşı önleyici bir hava saldırısı düzenlenmesi tavsiyesine rağmen Netanyahu'nun buna karşı çıktığı paylaşıldı.

ABD'nin İsrail'e büyük askeri yardımı ve uçak savaş gemilerini göndermek için Hizbullah'ın savaş başlatmasını şart koştuğu için Netanyahu'nun ilk önce Lübnan'a saldırı emri veremediğine işaret edildi.

Gazeteye isminin gizli kalmasını isteyerek konuşan bir bakanın Netanyahu için 'korkak' ifadesini kullandığı kaydedildi.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari'nin düzenlediği bir basın toplantısında ordunun kara harekatı için hazır olduğu ve siyasi iradeden gelecek emri beklediği yönündeki açıklamasının da Netanyahu'nun ağır davranmasına gönderme olduğu aktarıldı.

İsrail'den yalanlama geldi

İsrail Başbakanlığı, Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı, taraflar arasında yakın ve tam uyum olduğunu belirterek abluka altındaki Gazze Şeridi'ndeki savaşın ortasında devletin zirvesinde güven krizi olduğu iddialarını yalanladı.

Binyamin Netanyahu, Yoav Gallant ve Herzi Halevi de yayınladıkları ortak açıklamada İsrail'in Hamas'a karşı kesin bir zafer elde etmesi için sürekli tam ve yakın işbirliği içinde olduklarını ifade etti.

Taraflar arasında tam ve karşılıklı güven olduğu belirtilen açıklamada basından sorumlu davranması, birliği ve askeri güçleri bozacak asılsız haberlerden kaçınılması istendi.

Savunma Bakanı önce kuzeyde Lübnan'a saldırı istiyor

Yediot Ahronot gazetesinin haberinde Başbakan Netanyahu ve Savunma Bakanı Gallant'ın geçmişten gelen fikir ayrılıklarının yaşanan krizle bir kez daha gün yüzüne çıktığına dikkati çekiliyor.

Netanyahu'nun martta görevden aldığı ancak daha sonra sokaktaki protestoların ardından görevine iade ettiği Gallant'ın asıl isteğinin önce kuzeyde Hizbullah ile savaşmak olduğu, bu isteğine karşı çıkan Netanyahu'nun Gallant'ın bu fikirlerini Amerikalı yetkililere aktarmasına izin vermediği belirtiliyor.

Netanyahu'nun sadece askeri manevralar konusunda değil, sonrasında yaşanacak siyasi fırtınada da Gallant ve Halevi'yi suçlamaya hazırlandığı için tarafların aralarındaki ilişkilerinin bozulduğu değerlendiriliyor.

Hamas'ın elindeki İsrailli esirlere ilişkin bir çıkmazla karşı karşıya kalındığını ve hükümetin temel konularda mutabakata varmakta zorluk yaşadığı vurgulanıyor.

Hamas'ı ortadan kaldırmak hedefine ordu şüpheyle yaklaşıyor

Netanyahu ve Gallant'ın kamuoyuna sunduğu Hamas'ı ortadan kaldırmak hedefinin İsrail ordusu tarafından şüpheyle değerlendirildiği belirtiliyor.

Genelkurmay Başkanı Halevi'nin ordunun Hamas'ın askeri lideri Yahya Sinvar'ın emri altındaki tüm örgütsel altyapıyı çökerteceği yönündeki açıklamasına dikkati çekiliyor.

Yedioth Ahranot gazetesi bunun sadece Gazze şehrinde mi yoksa tüm Gazze Şeridi'nde mi olduğunun açıklanmadığı, ordu ve hükümetin savaşı kazandıklarına ne zaman karar vereceklerinin belirlenmediğini vurguladı.