Petrol
81
-3.24%
Euro
19.507
0.52%
Dolar
18.6314
-0.01%
Altın
1.053
0.12%
Borsa
4957
0.00%
Bitcoin
309.298
-1.81%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  İsrail'de Netanyahu'nun kuramadığı hükümete Lapid talip

  İsrail'de Netanyahu'nun kuramadığı hükümete Lapid talip

  Binyamin Netanyahu'nun 12 yıldır aralıksız yürüttüğü başbakanlık görevi sallantıda. Koalisyon kurulursa Netanyahu koltuğunu kaybedecek.
  • AA
  • 30.05.2021 - 12:54
  • Güncelleme : 30.05.2021 - 13:07

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, partisinden ayrılarak yeni parti kuran ve muhalefete geçen Gideon Saar ile Yamina Partisi lideri Naftali Bennett'e dönüşümlü başbakanlık önerdi; Saar teklifi geri çevirdi.

  NETANYAHU'DAN SON BİR HAMLE

  Netanyahu, rakipleri Yair Lapid ile Naftali Bennett'in koalisyon hükümeti kurma konusunda ilerleme kaydettiği yönündeki haberlerin ardından yeni bir hamle yaptı.

  DÖNÜŞÜMLÜ BAŞBAKANLIK ÖNERİSİ

  Koltuğu sallantıda olan Netanyahu, Lapid-Bennett koalisyonunda yer alması beklenen Yeni Umut Partisi lideri Saar'a ve Yamina liderine dönüşümlü başbakanlık önerdi.

  Yerel basında çıkan haberlere göre, Netanyahu'nun önerisinde, kurulacak koalisyon hükümetinin başbakanlık koltuğunda ilk 1 yıl 3 ay Saar'ın oturması öngörüldü.

  Daha sonra Netanyahu'nun 2 yıl boyunca başbakanlığı devralması, koalisyonun son 1,5 yılında ise Bennett'in başbakan olması önerildi.

  TEKLİF REDDEDİLDİ

  Netanyahu'nun partisi Likud'dan ayrılarak Yeni Umut'u kuran Saar, İsrail Başbakanı'nın "son dakika" manevrası olarak yorumlanan teklifini reddetti.

  MUHALEFET KARARLI: NETANYAHU GİDECEK

  Saar, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Pozisyonumuz ve taahhüdümüz devam ediyor: Netanyahu'nun yönetimini değiştirmek." ifadelerini kullanarak İsrail Başbakanı'na kapıları kapattı.

  İsrail basınında dün çıkan haberlerde, Bennett'in Lapid ile koalisyon hükümeti kuracağını bugün duyuracağı ileri sürülmüştü.

  12 YIL SONRA NETANYAHU GİDİYOR

  Bennett ile Lapid'in dönüşümlü başbakanlık yapacağı söylenen koalisyon hükümetinin kurulması halinde Binyamin Netanyahu'nun 12 yıldır aralıksız yürüttüğü başbakanlık koltuğuna ilk olarak Bennett'in oturacağı kaydedildi.

  İsrail'de 23 Mart'ta yapılan seçimin ardından Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, koalisyon hükümetini kurmak için Başbakan Netanyahu'yu görevlendirmişti.

  Netanyahu, 4 Mayıs'ta koalisyon hükümetini kuracak yeterli desteği bulamadığı için görevi Rivlin'e geri iade etmişti.

  Bunun üzerine Rivlin, 5 Mayıs'ta koalisyon hükümetini kurma görevini Netanyahu'nun rakibi Lapid'e vermişti.


  Görüş Bildir