Petrol
77.37
-0.03%
Euro
19.609
0.11%
Dolar
18.6416
0.05%
Altın
1.071
0.02%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
318.755
-1.27%
8ºC
İstanbul
Çok bulutlu 8 C
  İsrail'den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara 'sapsız domates' baskısı

  İsrail'den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara 'sapsız domates' baskısı

  İsrail'in, Gazze'den Batı Şeria'ya gönderilen domateslerin saplarının çıkarılması kararı alması, ürünlerin bozulmasına yol açacağı için tepkiyle karşılandı.
  • AA
  • 26.06.2021 - 03:20

  İsrail'in Filistinlilere yonelik şiddet ve yıldırma politikalarına bir yenisi daha eklendi. Gazzeli çiftçilerin ve tüccarların Batı Şeria'ya gönderdikleri domateslerin sapsız olması şartının koyulması, ürünlerin bu yüzden kısa sürede bozulacağı endişesi nedeniyle tepkilere neden oldu.

  SAPLARI KOPARILAN DOMATESLER 3 GÜN İÇİNDE ÇÜRÜYOR

  Gazze'deki çiftçiler, domateslerin saplarının koparılması durumunda, mahsulün toplanmasından Batı Şeria'ya gidişine kadar geçen 3 günlük süre zarfında çürüyeceğini, alıcıların da bunu kabul etmediğini ifade etti.

  İsrail den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara sapsız domates baskısı #1

  GAZZE'YE YENİ BASKI ARACI

  Çiftçi ve tüccarlar, İsrail'in, ihracatı imkansız hale getiren bu şartla, kendilerine baskı uygulamayı ve Gazze'deki mahsulün telef olmasını amaçladığını savundu.

  AA muhabirine konuşan tüccar Muhammed el-Astal (57), 45 günlük bir aranın ardından sınır kapısından yeniden ticari geçişlere izin verilmesiyle Gazze'den yükledikleri domates kamyonlarını Batı Şeria'ya gönderdiklerini ancak İsrail makamlarının kamyonların geçişine izin vermediğini söyledi.

  İsrail'in son saldırıları öncesinde Batı Şeria'ya yaklaşık 6 bin kutu domates sattığını belirten Astal, sınır kapısının açılmasından sonra getirilen bu şartla şok olduklarını ifade etti.

  İsrail den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara sapsız domates baskısı #2

  "İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNİ DOMATESİN SAPI MI TEHDİT EDİYOR"

  Domateslerin Batı Şeria'da sapsız olarak satılamayacağını ve hemen bozulacağını kaydeden Astal, "İsrail, domatesleri topladığımız gün Batı Şeria'ya göndermemize izin verirse bu şartı kabul ederiz. Domateslerin sapları, güvenlik için tehdit mi oluşturuyor. İsrail domatesleri saplarıyla ihraç edebiliyor da biz neden edemiyoruz?" dedi.

  İsrail den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara sapsız domates baskısı #3

  İsrail'in Batı Şeria ve Gazze'ye yüksek kaliteli sebze ve meyve satması gibi Filistinlilerin de kendi ürünlerini aynı kalitede satabilmesi gerektiğini vurgulayan Astal, ihracatın engellenmesi ve domateslerin iç piyasada çok düşük fiyata satılmasının kendilerini büyük maddi zarara sokacağını dile getirdi.

  Astal, çiftçilerin, İsrail saldırıları sırasında ve sonrasında uğradığı maddi zararı kapatmaları için ihracat yapmalarına izin verilmesini istedi ve ilgili kurumlara bu konuda harekete geçme çağrısında bulundu.

  İsrail den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara sapsız domates baskısı #4

  DOMATESLER DALINDA ÇÜRÜDÜ

  Gazzeli çiftçi Muhammed el-Astal'ın (53) 30 dönümlük arazisinde yetiştirdiği domatesler ise düşük fiyat ve ihraç yasağı nedeniyle dalında çürüdü.

  Son saldırıların başlamasından bu yana domates ihraç edemediğini söyleyen Astal, sınır kapısının açılmasıyla hazırlıklara başladıklarını ama bu sefer de domateslerin sapsız olması şartı getirildiğini belirtti.

  İsrail den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara sapsız domates baskısı #5

  "YABANCI ÜLKEYE DEĞİL, FİLİSTİN TOPRAKLARINA GİDİYOR"

  Çiftçilerin bu nedenle domateslerini toplamadığını ve mahsulün dalında çürüdüğünü kaydeden Astal, "Biz yabancı bir ülkeye değil Filistin toprakları içinde ihracat yapıyoruz. Bu da tabii hakkımız." diye konuştu.

  İsrail den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara sapsız domates baskısı #6

  GAZZE'DE DOMATES FİYATLARI ÇOK DÜŞTÜ

  Gazze'de domates fiyatlarının çok düştüğünü ve çiftçilerin gübre, sulama ve ilaçlama masrafları bir yana mahsulü toplamak için işçilerin yevmiyesini bile karşılayamadığını aktaran Astal, yanında çalışan 70 işçinin, İsrail'in aldığı karar nedeniyle işsiz kaldığını sözlerine ekledi.

  İsrail den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara sapsız domates baskısı #7

  İsrail den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara sapsız domates baskısı #8

  İsrail den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara sapsız domates baskısı #9

  İsrail den Gazzeli çiftçi ve tüccarlara sapsız domates baskısı #10


  Görüş Bildir