İsrail'den Gazze'ye: Derhal evlerinizi boşaltın

İsrail'den Gazze'ye: Derhal evlerinizi boşaltın

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin İsrail'in Gazze saldırısını bugün sona erdireceğini söylemesinden kısa bir süre sonra, İsrail ordusu, bölgede dağıttığı broşürlerde Gazze'de yaşayanlara bulundukları yerleri "derhal" boşaltmaları gerektiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Arap Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları da şu an Gazze'de bulunuyor.

MURSİ: "MASKARALIK SONA ERECEK"

Mısır'ın resmi haber ajansı MENA'nın aktardığına göre Mursi, kız kardeşinin cenazesinin ardından yaptığı açıklamada, "Gazze Şeridi'ne İsrail saldırısı maskaralığı sona erecek" dedi. Mursi, İsrail'le ve Filistinlilerle aynı anda yürütülen ateşkes görüşmelerinden önümüzdeki saatler içinde "olumlu sonuçlar" alınacağını belirtti. El Cezire televizyonu da adı açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberinde birkaç saat içinde bölgede bir ateşkes ilan edileceğini bildirdi.

"DERHAL EVLERİNİZİ BOŞALTIN"

Ancak bu açıklamalardan dakikalar sonra AFP haber ajansı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin başkenti Gazze'de bulunanlara "Bulunduğunuz yeri derhal terk edin" yazılı broşürler dağıttığını bildirdi. İsrail Hava Kuvvetleri uçaklarından atılan Arapça broşürlerde, "Kendi güvenliğiniz için derhal evlerinizi boşaltıp Gazze'nin merkezine gitmeniz gerek" denilirken, kullanılması gereken yollar da belirtildi. Sabah saatlerinde yapılan açıklamada İsrail'in Gazze'ye yönelik kara operasyonu planlarını "geçici olarak askıya aldığı" bildirilmişti. Ancak söz konusu broşürler endişeleri yeniden güçlendirdi.