İsrail'den Türkiye için bir ilk

İsrail'den Türkiye için bir ilk

İsrail üzerinden Gazze'ye girecek malların girişini ve koordinesini yürüten COGAT merkezinden yapılan yazılı açıklamada, hastaneye götürülmek üzere izin bekleyen malların geçişine müsaade edildiği duyuruldu.

GİRİŞE ONAY VERİLDİ

Açıklamada, "Savunma Bakanı Moshe Yalon, hükümet faaliyetleri koordinatörü Tuğgeneral Yoav Morcheday'ın tavsiyesiyle Gazze'de yapılan Türk hastanesinin yapımına yardımcı olmak ve desteklemek amacıyla inşaat malzemeleri, elektrik ekipmanları, telekomünikasyon ve sıhhi tesisat malzemelerinin girişine onay verdi" ifadesi kullanıldı. Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin talebi olan toplam 500 kamyon inşaat malzemesinin yanı sıra 70 kamyon elektrik ve iletişim ekipmanının da girişine izin verildiği kaydedildi.

AÇIKLAMA YAPILDI

Açıklamada, şunlar belirtildi: "Türk hükümeti 26 Nisan 2011'de, kendisine bağlı hükümet kuruluşu TİKA aracılığıyla İsrail ile herhangi bir koordinasyon yapmadan Gazze'de eski tarihi yerleşim yeri Netzarim'de hastane inşasına başladı. Hastane inşasında Türk hükümetinin İsrail ile inşaatın koordinasyonunu reddettiği için hastanede kullanılacak hammadde ve materyaller, tünellerden kaçak olarak getirilen yerli pazardan satın alınmıştır. 34 dönüm arazi üzerine inşa edilen hastane 160 yataklı olup 6 katlıdır. Proje bedelinin tahmini maliyeti 35 milyon dolardır. (Netanyahu'nun Türkiye ile ilişkilerin normalleşme görüşmelerini yürüten danışmanı) Ciechanover'in görüşmelerinde taraflar bu koordinasyon üzerinde anlaşmaya vardı. İlk talep Türk uzman personelin girişi ve tıbbi ekipmanın onayının izni oldu. COGATMart 2013'te 25 Türk'ün girişine izin verdi ve 2014 yılının ilk çeyreğine kadar vizelerini uzattı. Buna ek olarak ayrıca COGAT, İsrail'de bulunan Türk temsilcisinin misyonun periyodik hareketinin koordinesini onayladı. Şu ana kadar 115 kamyon malzemenin İsrail'den Gazze'ye transferi koordine edildi."

GAZZE'YE GİREN DİĞER MALLAR

Açıklamada, İsrail'in, Kasım 2013'te ortaya çıkardığı tünel nedeniyle özel sektörün ve uluslararası organizasyonların inşaat malzemelerinin Gazze'ye girişinin durdurulduğu hatırlatıldı. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

24 YENİ PROJEYE DE ONAY VERİLDİ

"Savunma Bakanı 26 Ocak'ta, Gazze'ye giden inşaat malzemelerinin tünellerdekullanılmaması ve Hamas'ın eline geçmesini önlemek için BM ile COGAT arasında kurulan bir kontrol mekanizması ile uluslararası ve BM kuruluşlarının inşaat malzemelerinin girişine yeniden onay verdi. Şu ana kadar 24 yeni projeye denetim ve kontrol mekanizması çerçevesinde onay verildi."