İsrail'e insan hakları hukukuna uyma çağrısı
AA

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Ortadoğu'daki en son durumla ilgili toplantısında İsrail güvenlik güçlerinin Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da uluslararası insan hakları hukukuna uygun davranması gerektiğini belirtti.

İsrail'e insan hakları hukukuna uyma çağrısı

GERGİN ORTAM DAHA DA İSTİKRARSIZLAŞIYOR

BM Genel Sekreteri'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Jeffrey Feltman, BMGK'nın Ortadoğu'daki en son durumla ilgili toplantısında yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs ve Gazze dahil işgal altındaki Batı Şeria'da devam eden şiddet olaylarının ve radikalleşmenin İsrail ve Filistin için zaten gergin ortamın daha da istikrarsız hale gelmesine yol açacağını bildirdi.

Feltman BMGK'ya verdiği aylık brifingde Ortadoğu'nun son zamanlarda ölçüsüz nefret suçlarına, menfur misilleme şiddetine ve Kudüs'te kutsal mekanlara yönelik provokasyonlara şahitlik ettiğini kaydetti.

İSRAİLLİ YETKİLİLERE ÇAĞRI

Feltman toplantıda Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler tarafından gerçekleştirilen şiddet olaylarına da değinirken, 31 Temmuz'da meydana gelen saldırıda, 18 yaşındaki bir gencin hayatını kaybettiğini ve babasının da saldırıdan 5 gün sonra yaşamını yitirdiğini belirtti. Hayatını kaybeden çocuğun annesinin ve 4 yaşındaki kardeşinin de yaşam mücadelesi verdiğini bildiren Feltman, İsrailli yetkililerden, olayın sorumlularını adalete teslim etmelerini istedi.

İsrail güvenlik personelinin Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da uluslararası insan hakları hukukuna uygun davranması gerektiğini ifade eden Feltman, 86 konutu yıkan İsrail'in Batı Şeria'da 177 Filistinliyi yerlerinden ettiğini ve bunların 89'unun çocuk olduğunu bildirdi.

DONÖR ÜLKELERE ÇAĞRI

Konuşmasında, Gazze'deki elektrik ve su yetersizliğine de değinen Feltman haziran ayından bu yana Gazze İmar Mekanizması'ndaki konut akışının 630 aileye inşaat malzemesi satın almalarına izin verdiğini ve bu rakamın toplamda 2 bin 250 aileye ulaştığını belirtti. Bu durumdan dolayı memnuniyetini dile getiren Feltman, bunun yetersiz olduğunu ifade ederek, donör ülkeleri bu konudaki sözlerini yerine getirmeye çağırdı.