Dolar
8.3783
1.0858%
Euro
9.761
0.8274%
Altın
1880.12
0.6558%
Borsa
1112.37
-1.2972%
G. Altın
505.966
1.7254%
Bitcoin
113338.95
0.6382%
14ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 14 C

  İsrail'in İran'a saldırı planı

  İsrail'in İran'a saldırı planı basına sızdı.
  • 16.08.2012 - 12:31
  İsrail'in İran'a saldırı planı

  İsrail in İran a saldırı planı #1

  ABD'li ünlü blog yazarı Richard Silverstein, İsrail'in İran'a saldırı planı olduğunu iddia ettiği bir belge yayımladı. Silverstein, İsrail'in İran'a düzenleyeceği operasyonun "koordine bir saldırıyla başlayacağını ve İran rejimini tamamen felç edecek bir siber saldırıyı da kapsayacağını" öne sürdü.

  ÖNCE BİR DİZİ SALDIRI

  Tikkun Olam isimli blog'unda yazdıklarıyla geçmişte de tartışma yaratan Silverstein, elindeki belgenin İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Ehud Barak'ın İsrailli bakanlara verdiği brifingin tutanakları olduğunu iddia etti.

  Silverstein'a göre, İsrail'in İran'a hazırlık planı kapsamında önce bir dizi füze saldırısı, ardından hava saldırıları, kapsamlı bir siber saldırı ve hatta üst düzey İranlı ordu ve istihbarat yetkililerine suikastlar düzenlenmesi yer alıyor.

  İRAN'IN BAĞLARI KESİLECEK

  Özellikle sanal saldırıya dikkat çeken Silverstein'a göre internet, telefon, radyo ve televizyon bağlantıları, iletişim uyduları ve Hurremabad ve İsfahan gibi yer altı füze üsleri dahil önemli tesislere giden fiberoptik kablolar devre dışı kalacak.

  Bu belgeyi üst düzey bir ordu yetkilisinden aldığını öne süren Silverstein, blog'unda, kaynağının kendisine normalde bu tür bir belgeyi sızdırmayacağını söylediğini, "Ancak bunlar normal zamanlar değil. Korkarım Bibi ve Barak çok ciddiler" dediğini belirtti.

  Silverstein, bu belgeyi kendisine sızdıran kişinin amacının operasyonu engellemek olduğunu da belirterek, "Ne o ne de ordu ve istihbarat yetkilileri böyle bir savaş istiyor" dedi.

  BAKAN UYARDI: 500 İSRAİLLİ ÖLÜR

  İsrail'in sivil savunmadan sorumlu bakanı Matan Vilnai ise Maariv gazetesine yaptığı açıklamalarda, İran'a düzenlenecek bir saldırının birden fazla cephede bir ay devam edecek bir saldırıya neden olacağını ve yüzlerce İsraillinin ölümüyle sonuçlanacağını söyledi.

  İsrail kabinesinden hiç kimse daha önce savaşın olası sonuçlarıyla ilgili bu kadar net ifadeler kullanmamıştı. Bakanlık görevini kısa bir süre içinde İsrail'in Çin Büyükelçisi olmak için terk etmeye hazırlanan Vilnai, "İç cephede hiç olmadığımız kadar hazırız" derken ağır kayıplara karşı da hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

  Vilnai, hükümetin İsrail topraklarına atılacak yüzlerce rokete ve füzeye hazırlandığını belirterek, "500 civarında can kaybı bekleniyor. Daha fazla da olabilir, daha az da olabilir. En iyi uzmanlarımızın ortaya koyduğu senaryo bu" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir