Petrol
98.4
1.03%
Euro
18.5984
1.00%
Dolar
17.9553
0.48%
Altın
1.037
0.71%
Borsa
2874
1.58%
Bitcoin
441.825
2.79%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C
  İsrail'in Kıbrıs planı

  İsrail'in Kıbrıs planı

  Yahudi işadamları, KKTC'deki bazı avukatlar üzerinden paravan şirketler kurup, arazi toplamaya girişti.
  • 12.01.2012 - 09:19

  İsrail in Kıbrıs planı #1

  Akdeniz'de güç gösterisi yapan İsrail, bu kez gözünü KKTC'ye dikti. Sırtını 2004'teki Annan Planı'na dayayan İsrail, Yavru Vatan'ı ele geçirmek için sinsi organizasyonunu adım adım işletti. "Kıbrıs Çıkarması"na hazırlanan İsrail hükümeti, ilk önce Yahudi işadamlarına finansal destek verdi. Hükümet yetkilileri, "KKTC ve Türkiye'nin güney kıyılarına yakın arazileri toplayın" dedi.

  EN KIYMETLİ BÖLGE

  Bunun üzerine Yahudi işadamlarının planı, bölgedeki avukatlar üzerinden devreye girdi. İşadamları, KKTC'de yaşayan bazı avukatlar üzerinden paravan şirketler kurup adanın en kıymetli arazilerini parselledi. Özellikle Büyükkonuk, Bahçeli, Tatlısu, Karpaz, Dipkarpaz, Yenierenköy ve Sadrazamköy bölgelerinde arazi kalmadığı öğrenildi. Bu bölgelerde alınan arazilere lüks siteler kurulduğu belirlendi. Ancak adadaki bu işbirliği, belgelerle gün yüzüne serildi.

  YASAYA UYGUN DEĞİL

  KKTC eski Barolar Birliği Başkanı olan avukat Barış Mamalı, adadaki bazı meslektaşlarının İsrail'li işadamlarıyla olan işbirliklerini deşifre etti. Mamalı, şunları söyledi: "İsrail, Yahudi işadamları ve KKTC'li avukatlarla kurduğu işbirliği sayesinde KKTC'de toprak alıyor. 6 meslektaşım bu işin içinde. Hatta bir avukatın 30 şirketi var. Bu avukatın üzerinden çok sayıda arazi satışı gerçekleşmiş." Öte yandan KKTC yasalarına göre bir yabancının alabileceği arazi en fazla 2 dönüm veya 1 adet konut.

  KKTC'YE HAHAM ATANDI

  Arsa planını adım adım devreye koyan İsrail, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Lapta ilçesinde lüks bir villayı ibadethaneye çevirdi. Sinegoga bir de haham atandı. Sinegogun kapısına "Yahudiler'in doğru adresi burasıdır" şeklinde İbranice tabela asıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir