Petrol
84.41
1.87%
Euro
17.8236
0.50%
Dolar
18.4819
0.04%
Altın
972.55
0.99%
Borsa
329
0.90%
Bitcoin
375.189
5.15%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  İsrailli Bakan Peretz istifa etti

  İsrailli Çevre Bakanı Amir Peretz, Başbakan Netanyahu'yu diplomatik, ekonomik ve sosyal depreme neden olmakla suçlayıp görevinden istifa etti.
  • 10.11.2014 - 16:12
  İsrailli Bakan Peretz istifa etti

  peretz

  İsrail askerlerinin geçtiğimiz çarşamba günü Mescid-i Aksa'ya düzenlediği gaz bombalı baskının yarattığı gerginlik sürerken, Benyamin Netanyahu liderliğindeki koalisyon da çatırdamaya başladı.

  AYNI SİYASİ ANLAYIŞA DEVAM EDİLMESİ HALİNDE İSTİFA EDECEKTİ

  Ülke siyasetinin en önemli isimlerinden, sol kökenli Çevre Bakanı Peretz, Netanyahu'nun yerine alternatif düşünülmesi gerektiğini söylemiş ve hükümetin mevcut siyasi anlayışında devam etmesi halinde, bakanlıktan istifa tehdidinde bulunmuştu.

  "Çevremizdeki her şeyin kaynayıp yandığı bir zamanda, Netenyahu aşırı sağcıların isteklerine esir oldu. Politikalarını bu şekil devam ettiren hükümetin bir parçası olmayacağım" diyen Peretz sözlerine şöyle devam etmişti, "Fakirlerin çığlıkları devam ettiği sürece, 2015 yılı için devlet bütçesine destek vermeyeceğim.''

  İSRAİLLİ BAKAN İSTİFA ETTİ

  Amir Peretz, geçtiğimiz günlerde yaptığı bu açıklamaların ardından bugün Netanyahu'yu sorumsuzlukla suçlayarak görevinden istifa etti. Peretz, Netanyahu'nun uyguladığı politikaların İsrail'de diplomatik, sosyal ve ekonomik depremlere yol açtığını açıkladı.

  BARIŞ SÜRECİNİ DESTEKLİYORDU

  Koalisyon hükümetine katılmadan önce İsrail'in en güçlü işçi birliği Histadrut'un başkanlığını da yapan Amir Peretz, Filistin'le barış sürecinin de savunucularından biriydi. Peretz, hükümette görevli olduğu dönem boyunca, Filistin'le barış görüşmelerinin ilerlemesi yönünde yaptığı açıklamalarla dikkat çekmişti.

  GERGİNLİK DEVAM EDİYOR

  Filistin'deki en büyük iki siyasal hareket olan Hamas'la El Fetih arasındaki gerginlik de devam ediyor. Cuma sabahı, El Fetih yöneticilerinin Gazze'deki evleri kundaklanmış, olaydan Hamas sorumlu tutulmuştu. El Fetih, dün de efsanevi lider Yaser Arafat'ın 10'uncu ölüm yıldönümü nedeniyle Gazze'de düzenlemeyi planladığı törenleri iptal etti.


  Görüş Bildir