Petrol
96.28
-0.32%
Euro
18.2192
-0.23%
Dolar
18.1146
0.20%
Altın
1.02
-0.14%
Borsa
3035
0.00%
Bitcoin
393.489
-8.01%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  İsrailli generalin açıklaması Netanyahu'yu çıldırttı

  Holokost anma gününde yaptığı konuşmada, İsrail politikalarını Nazi Almanyası'na benzeten generale Başbakan Netanyahu ateş püskürdü.
  • Ajanslar
  • 10.05.2016 - 03:31
  İsrailli generalin açıklaması Netanyahu'yu çıldırttı

  İsrailli generalin açıklaması Netanyahu yu çıldırttı #1

  İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Tümgeneral Yair Golan, Kudüs'te Holokost anma gününde yaptığı konuşmada "Günümüz İsrail'inde, Nazi Almanyası'ndaki mide bulandırıcı süreci andıran işaretler var" dedi.

  NETANYAHU'DAN TEPKİ, SAVUNMA BAKANI VE GENELKURMAY'DAN DESTEK

  Golan'ın sözleri özellikle milliyetçi çevrelerde öfke oluştururken, Başbakan Binyamin Netanyahu'dan da sert tepki gördü.

  Savunma Bakanı Moşe Ya'alon, Golan'a "tam güveni" olduğunu söyleyerek destek verdi. Genelkurmay Başkanı ve diğer İsrailli yetkililer sözkonusu sözleri "Toplumda yükseliş gösteren endişe verici trendler hakkında bir uyarı" olarak yorumlayıp, Golan'ı savunmuştu.

  İsrailli generalin açıklaması Netanyahu yu çıldırttı #2

  (General Yair Golan, en solda)

  Ancak Netanyahu haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında Golan'ın sözlerini çirkin olarak nitelendirip, "Bu sözler İsrail'e zarar vermekte ve Holokost'u da ucuzlaştırmaktadır" dedi.

  Netanyahu ayrıca, “Özellikle böyle bir zamanda temelde asılsız bu sözlerin sarf edilmiş olması çok çirkin" ifadesini kullandı.

  İsrail’de 4 Mayıs akşamı Yad Vaşem müzesinde yapılan saygı duruşuyla başlayan anma törenleri ise İsrail’de geniş katılımla gerçekleşti. Ülkenin her yerinde küçük çaplı törenlerin yanı sıra sayısız etkinlik de gerçekleşti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ve işgâl edilen bölgelerde yaklaşık 6 milyon Yahudi'nin sistemli bir şekilde öldürüldüğü soykırım Holokost olarak adlandırılıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir