Euro
11.033
0.05%
Dolar
9.506
0.27%
Altın
549.73
0.32%
Borsa
1.519
0.67%
Bitcoin
563.724
-3.18%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  İtalya Başbakanı: Avrupa duvarlar değil köprüler kurmalı

  İtalya Başbakanı Matteo Renzi, ülke olarak Avrupa'nın duvarlar örmesini değil köprüler kurmasını tasvip ettiklerini söyledi.
  • AA
  • 27.06.2015 - 23:43
  İtalya Başbakanı: Avrupa duvarlar değil köprüler kurmalı

  matteo-renzi

  Başbakan Renzi, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ile bugün Milano EXPO’da katıldığı İtalya-Kazakistan İş Forumu'nda, son günlerdeki terör olayları ve göçmen gündemine yönelik mesajlar verdi.

  Tunus, Fransa ve Kuveyt’teki terör saldırılarına atıfla terörizme karşı barış için jeopolitik bir çaba gerektiğini ifade eden Renzi, "İş yapmak, ticaret önemli, daha fazlasını da yapmak istiyoruz. Bugün burada ilk olarak konuştuğumuz ve hemfikir olduğumu konu, terörizmle mücadele ve evrensel barış" dedi.

  Avrupa’nın ve özellikle İtalya’nın başını ağrıtan kaçak göçmen gelişlerine ilişkin Renzi, Macaristan’ın Sırbistan sınırına, bu gelişleri önlemek için geliştirdiği duvar örme projesine atıf yaparak, "Duvarlar değil, köprüler inşa eden Avrupa bizim hoşumuza gider" ifadesini kullandı.

  Renzi, yıl sonuna kadar Kazakistan’a resmi bir ziyaret yapacağını da duyurdu.

  Konuk Devlet Başkanı Nazarbayev de İtalya’nın Kazakistan'ın bir numaralı ticaret ortağı olduğunu söyleyerek, ülkelerindeki İtalyan yatırımlarının değerinin 6 milyar dolar olduğunu bildirdi.

  Kazak lider, ekonomik bakımdan alışverişe elverişli ortam yaratmak için her türlü çalışmayı yapacaklarını, bununla birlikte yatırım yapılacak ülkeler arasında vergileri en düşük olan ülkelerden olduklarını belirtti.

  RENZİ'DEN ASANSSÖR ESPRİSİ

  Bu arada, fuar alanını gezen Renzi ile Nazarbayev, asansörde kaldı. Kısa süreli paniğin ardından liderler, teknik servis ve itfaiyenin müdahalesiyle asansörden çıkarıldı.

  İtalya Başbakanı Renzi, Nazarbayev ile asansörde mahsur kalmalarına ilişkin, "Kazakistan ile yakın ilişkilerimiz var" diyerek espri yaptı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir