Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.788
0.27%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  İtalya Dışişleri Bakanı'ndan Erdoğan’a yanıt

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, mültecilere ilişkin Avrupa Birliği’ne (AB) yaptığı uyarı yankı bulmaya devam ediyor.
  • DHA
  • 28.11.2016 - 16:24
  İtalya Dışişleri Bakanı'ndan Erdoğan’a yanıt

  asdassda sd

  İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, La Stampa gazetesine verdiği mülakatta, “Erdoğan’ın, Avrupa Parlamentosu'nun 'Türkiye ile müzakereleri dondurma kararının' ardından mülteci anlaşmasına dair açıklamaları ile ilgili görüşünüz nedir?” sorusunu da cevapladı.

  "ANLAŞMADAN PİŞMAN DEĞİLİM"

  Gentiloni, AB ile Türkiye arasında mültecilere ilişkin yapılan anlaşmadan pişmanlık duymadığını söyleyerek, “AB, 3 milyar Euro’ya ek olarak bir 3 milyar Euro verme kararı aldı, ancak bu para, Türk kamu çalışanları için değil, oradaki göçmen kampları ve kabul merkezleri için ödeniyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR), başlangıçta bu anlaşmayı çok eleştirdi, ancak şimdi bunu daha az yapıyor. Bu anlaşma işe yarıyor; Ege’den günlük gelen mülteci sayısı 2000’den 10’larcaya kadar düştü” diye konuştu.

  "HDP'Lİ VEKİLLERİN TUTUKLANMASI MEŞRULAŞTIRILAMAZ"

  Asıl meselenin bu anlaşma değil, Erdoğan’ın girmekte olduğu yol olduğunu belirten Gentiloni, “Türkiye, saldırı altında olan bir ülke, bir darbe girişimine maruz kaldı ve her gün terör tehdidi altında. Ancak bu, HDP milletvekillerini tutuklanmaya kadar götüren dokunulmazlıkların kaldırılması gibi bazı kabul edilemez şeyleri meşrulaştıramaz” görüşünü dile getirdi.

  "ERDOĞAN İSTEDİĞİNİ YAPABİLİR"

  “AB’yi tehdit eden” Erdoğan’ın, istediğini yapabileceğini söyleyen İtalya diplomasisinin bir numaralı ismi, “Erdoğan bu tehdidini uygulamaya koyarsa, sorumluluğunu da üstlenir. Biz bunu dikkate alacağız. Ortak çıkarımız, kapıyı açık tutmak ya da en azıdan aralık bırakmaktır” diye sözlerini sürdürdü.

  ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile AB arasında yürütülen üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasını önermesinin ardından, “Verdiğiniz sözleri yerine getirmediniz. Kapıkule'ye 50 bin mülteci dayandığı zaman feryat ettiniz, 'Acaba Türkiye sınır kapılarını açarsa ne yaparız?' demeye başladınız. Bana bak, eğer daha ileri giderseniz bu sınır kapıları da açılır bunu da bilesiniz" açıklamasını yapmıştı.

  İtalya Dışişleri Bakanı ndan Erdoğan’a yanıt #2


  Görüş Bildir