Euro
11.1702
0.82%
Dolar
9.5979
1.03%
Altın
556.33
2.04%
Borsa
1.471
1.05%
Bitcoin
607.004
-0.41%
18ºC
İstanbul
Güneşli 18 C

  İtalya’da göçmen zirvesi görüşüldü

  İtalya'da Renzi hükümeti, bölgesel yönetimlerle göçmen konusunu görüştü.
  • AA
  • 25.06.2015 - 18:38
  İtalya’da göçmen zirvesi görüşüldü

  İtalya’da Başbakan Matteo Renzi liderliğindeki koalisyon hükümeti, bölgesel yönetimlerin başkanları ve belediye başkanlarıyla son dönemde ülkenin en önemli problemi olmaya başlayan kaçak göçmen sorununu görüştü.

  GÖÇMENLERİN PAYLAŞTIRILMASI GEREKİLDİĞİNE VURGU YAPILDI

  Toplantıda, Avrupa’nın ilk kez bu düzeyde göçmen sorunu ile karşılaştığını belirten Renzi, kendilerine gelen göçmenlerin diğer Avrupa ülkelerine paylaştırılması gerektiğini kaydetti.

  "Misafirperverlik konusunda, etik şartları ve makul kriterleri karşılayan çözümler istiyoruz” diyen Renzi, iltica talebiyle gelen göçmenlerin kabul edilmesi, ekonomik göç niyetiyle gelenlerin ise ülkelerine geri gönderilmesi fikrini dile getirdi.

  İtalya’da göçmen zirvesi görüşüldü #1

  SAĞ GÖRÜŞ DAHA FAZLA GÖÇMEN İSTEMİYOR

  İtalya’nın güneyindeki Sicilya’ya ulaşan sığınmacılar ülke içindeki 20 bölgede bulunan göçmen karşılama merkezlerine dağıtılıyor. İtalya’nın kuzeyinde sağ görüşlü yönetimlerin hakim olduğu Lombardiya, Veneto ve Ligurya bölgeleri, daha fazla göçmen kabul etmek istemediklerini sıkça dile getiriyor.

  Toplantıya katılan İtalya’nın sanayi bölgesi Lombardiya’nın Bölge Başkanı Roberto Maroni, muhalif tavrını sürdürerek, toplantının göçmen sorununa çözüm bulmaktan çok “çene çalma” olarak geçtiğini ifade etti.

  Taraflar arasında bir sonraki toplantının 15 gün sonra yapılmasına karar verildi.

  İtalya'ya yılbaşından bu yana gelen göçmen sayısının 55 bini bulduğu belirtiliyor.

  İtalya’da göçmen zirvesi görüşüldü #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir