Euro
10.0643
-0.04%
Dolar
8.4632
0.09%
Altın
497.33
0.03%
Borsa
1.392
0%
Bitcoin
336.930
-0.86%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  JFK Havalimanı'nda gözaltı protestosu

  New York'taki JFK Uluslararası Havalimanı'nda Müslümanların gözaltına alınması protesto edildi.
  • AA
  • 29.01.2017 - 05:00

  ABD Başkanı Donald Trump'ın Müslüman nüfusa sahip bazı ülke vatandaşlarının ABD'ye girişine ilişkin Başkanlık kararnamesi imzalamasının ardından New York'taki John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı'nda 12 kişinin gözaltına alınması protesto edildi.

  JFK Havalimanı nda gözaltı protestosu #1

  New York'ta Demokrat Partili Kongre Üyeleri ve aktivist grupların öncülüğünde, 300 kadar eylemci, JFK Havalimanı'nın 4 Numaralı Terminal'inde gözaltına alınan 12 Iraklı'nın serbest bırakılması için bir araya geldi.

  JFK Havalimanı nda gözaltı protestosu #2

  Protestoda, "korkuya hayır, düşmanlığa hayır, mülteciler buraya hoşgeldiniz", "Yasağa hayır, duvara hayır, mülteciler hoşgeldiniz" diye bağıran eylemcilerin taşıdıkların pankartların birinde, "ABD Başkanı Trump'ın azledilmesi ve eşi First Lady Melania Trump'ın da sınır dışı edilmesi" isteğine yer verildi.

  JFK Havalimanı nda gözaltı protestosu #3

  Protestoya katılan New York Demokrat Parti Kongre Üyesi Nydia Velazquez ve Jerrold Nadler birlikte Trump'ın kararına karşı açıklamalarda bulundu.

  Kongre üyesi Velazquez konuşmasında, "Amerikan halkı için üzücü bir gün, bu bizim kim olduğumuzu göstermiyor, Amerikan değerlerine karşıdır" dedi. Açıklamasında bunun yaşam ve ölüm meselesi olduğunu belirten Velazquez, "Bu tür eylemler ulusal güvenliğimizi baltalamaktadır ve bizim başkan Donald Trump bunu anlamıyor." diye konuştu.

  JFK Havalimanı nda gözaltı protestosu #4

  Nadler de "Biz köprüler ulusuyuz, duvarlar değil" dedi. "Bu insanlar ABD için tehdit oluşturmuyor ve ABD silahlı kuvvetleriyle uzun süre çalışmışlar ve vizeleri de bu nedenlere dayanıyor." ifadesini dile getiren Nadler, "ABD ile yıllarca birlikte çalıştıklarını söylememek utanç vericidir" düşüncesini aktardı.

  JFK Havalimanı'nda gözaltı protestosu VİDEO

  JFK Havalimanı nda gözaltı protestosu #5

  Gösteriye New York Taksi Çalışanları Birliği üyeleri de protestoya destek verdi.

  Öte yandan, JFK'de gözaltına alınan 12 kişiden biri olan Hameed Khaldi Darweesh adlı Iraklı serbest bırakıldı. İstanbul'dan JFK'ye uçtuğu belirtilen Darweesh'in ABD Silahlı Kuvvetleri için 10 yıl tercümanlık yaptığı belirtildi.

  JFK Havalimanı nda gözaltı protestosu #6

  DALLAS'TA 50 KİŞİ GÖZALTINDA

  Trump'ın göreve gelişinin ilk haftasında, Irak, Suriye, İran, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ABD'ye girişini yasaklamasının ardından, New York dışındaki hava alanlarında da onlarca kişi gözaltına alındı. Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) İcra Direktörü Alia Salem ABD'nin Dallas-Fort Worth Uluslararası Havalimanı'nda 50 kişinin gözaltına alındığını bildirildi.

  Bu arada Philadelphia Uluslararası Havalimanı'nda, ABD Gümrük ve Muhafaza memurları tarafından gözaltına alınan ve daha sonra geri gönderildikleri belirtilen 2 Suriyeli aile için akşam saatlerinde mumlu anma gösterisi yapıldı. Suriyeli aile Katar'ın başkenti Doha'dan ABD'ye uçmuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir