Petrol
97.98
1.38%
Euro
18.3693
0.39%
Dolar
17.9496
0.00%
Altın
1.036
0.50%
Borsa
2793
0.00%
Bitcoin
417.700
-3.91%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  John Kerry: ABD Ukrayna'daki barışın garantörü olacaktır

  ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Rusya ile doğudaki ayrılıkçıların, üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmesi durumunda ABD, Ukrayna'daki barışın garantörü olacaktır" dedi.
  • AA
  • 06.02.2015 - 08:39
  John Kerry: ABD Ukrayna'daki barışın garantörü olacaktır

  kerry

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ukrayna'daki temasları çerçevesinde Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile bir araya geldi.

  ZITLAŞMA DEVAM ETMESİN

  Kerry, basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, ABD ve Ukrayna ile Avrupalı ortaklarının, Rusya ile zıtlaşmanın devam etmesini istemediğini söyledi.

  "ABD BARIŞIN GARANTÖRÜ OLUR"

  Rusya'nın ve doğudaki ayrılıkçıların üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmeleri ve gerçek ateşkesin sağlanması, ağır silahların ve yabancı askerlerin geri çekilmesi, rehineleri serbest bırakması, Ukrayna'nın sınırlarına ve egemenliğine saygı göstermesi gerektiğini kaydederek, "Bunların sağlanması durumunda, ABD bu barışın garantörü olur" dedi.

  Ukrayna'nın, doğu bölgelerine daha fazla özerkliği sağlayacak özel statünün verilmesi konusunda belirli sorumlulukları üstlendiğine dikkati çeken Kerry, Ukrayna'nın dile getirdiği özel statü, anayasal reformlar ve doğuda yerel seçimlerin yapılması konusunun hala geçerli olduğunu söyledi.

  "RUSYA İLE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ"

  Kerry, bu çerçevede yapılacak görüşmelerin Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü, sınırlarının dokunulmazlığını ve yetkilerin yerel yönetime verilmesini öngören reformların yapılmasını da öngördüğünü kaydetti.

  Kerry, "Biz, bölgeyi Ukrayna'dan ayırmadan, kendini ayrılıkçı diyenlerin gereken haklarının temin edilmesi için görüşmelere hazırız. Ukrayna hükümeti de, doğu bölgelerinin özel statü alabileceğini dile getirdi. Biz de, bunun için buradayız. Biz, (Rusya ile) birlikte çalışamaya hazırız, ancak buna ateşkesin sağlanmasıyla başlanmalıdır" diye konuştu.

  KRİZ BARIŞÇIL YOLLA ÇÖZÜLMELİ

  Kerry, ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Ukrayna'nın doğusundaki krizin çözümüne ilişkin bir öneri ele aldıklarını ve doğuda barışın sağlanması için kendi tekliflerini de hazırladıklarını dile getirdi.

  Ukrayna'nın doğudaki krizin barışçıl yolla çözülmesine ilişkin konuyu Münih'teki konferansta da devam ettireceklerini vurgulayan Kerry, tüm çabalarının yasal inisiyatifler çerçevesinde krizi çözmeye yönelik olduğunu sözlerine ekledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir