Euro
10.2608
-0.1%
Dolar
8.4507
-0.06%
Altın
501.36
0.04%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
395.151
-1.24%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  John Kerry de Netanyahu ile görüşmeyecek

  ABD Başkanı Barack Obama'dan sonra Dışişleri Bakanı John Kerry'nin de, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'ın daveti üzerine Kongre'ye hitap etmek için Mart ayında Washington'a gelecek olan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşmeyeceği bildirildi.
  • 23.01.2015 - 02:03
  John Kerry de Netanyahu ile görüşmeyecek

  John Kerry de Netanyahu ile görüşmeyecek #1

  Bakanlık Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde soru üzerine, Kerry'nin, Washington ziyareti sırasında Netanyahu ile görüşmeyeceğini belirterek, gerekçe olarak ise İsrail'de yaklaşan seçimleri gösterdi.

  "SEÇİM ÖNCESİ BÖYLE BİR ŞEY SÖZ KONUSU OLAMAZ"

  Obama'nın de Netanyahu ile görüşmeyeceğine dair Beyaz Saray açıklamasına dikkati çeken Psaki, "Uzun geçmişe dayanan uygulama ve prensip gereği, Başkan da Dışişleri Bakanı da, yabancı bir ülkedeki bir demokratik seçimi etkiliyor görünmekten kaçınmak için, seçime yakın tarihlerde (o ülkenin) devlet başkanları ya da adaylarıyla görüşmez. Dolayısıyla Beyaz Saray, Başkan'ın İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmeyeceğini duyurdu, Bakan Kerry de görüşmeyecek" diye konuştu.

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Bernadette Meehan da, aynı sebepleri gerekçe göstererek, Başkan Obama'nın, Kongre'ye hitabından sadece iki hafta sonra İsrail'de seçimlerin düzenlenecek olması nedeniyle Washington'ı ziyareti sırasında İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşmeyeceğini bildirmişti.

  Bu arada Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, ABD Başkanlık uçağı Air Force One'da düzenlediği basın brifinginde, Boehner'ın davetinin İsrail seçimlerine müdahele anlamına gelip gelmediğine yönelik bir soru üzerine, "Bunun müdahale teşkil edip etmediğini bilmiyorum ama demokratik bir seçime müdahale görünümü oluşturacağını düşünüyorum" dedi.

  "BU İHLAL BOEHNER'İ DE KAPSIYOR"

  Boehner'ın davetine ilişkin olarak dün "normal diplomatik protokolün ihlali" nitelemesini kullanan Earnest, bugün de bu sözlerine yönelik bir soru üzerine, protokol ihlalinin hem Netanyahu hem de Boehner'ı kapsadığını söyledi. Earnest, "Aslında bazı yönlerden ikisini de kapsıyor, çünkü kökleşmiş politikalar, yabancı bir ülkenin liderinin olası bir ziyaretten önce (ziyaret edeceği) o ülkenin lideriyle temas kurmasını öngörür. Dün bu olmadı" dedi.

  Öte yandan, Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratların lideri Nancy Pelosi de Boehner'in İran'la "hassas" müzakereler devam ederken ve İsrail'de seçimlerin yaklaştığı bir zamanda Netanyahu'yu Kongre'ye davet etmesinin "uygunsuz" olduğunu savundu.

  Boehner'ın Netanyahu'yu daveti, Kongre ile Beyaz Saray arasında gerilime neden olmuş durumda. Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı John Boehner, dün İsrail Başbakanı Netanyahu'yu İran konusunda Kongre'nin ortak oturumuna hitap etmesi için davet ettiğini, bu girişimi hakkında Beyaz Saray'la istişarede bulunmadığını söylemişti. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest ise Netanyahu'nun ziyaretinden Boehner'ın açıklamasından hemen önce bilgilendirilmelerinin "ilginç" olduğunu kaydederek, kendileriyle istişare edilmeden yapılmış bu daveti "normal diplomatik protokolün ihlali" olarak nitelemişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir