Euro
15.1989
-0.48%
Dolar
13.4141
-0.43%
Altın
793.68
0.01%
Borsa
2004
-0.35%
Bitcoin
484.600
-2.01%
-1ºC
İstanbul
Hafif kar -1 C

  John Kerry: Esad'ın ahlaksızlığına sabrımız azalıyor

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de kimyasal silahların çoğunluğunun rejim tarafından kullanıldığını belirtti.
  • AA
  • 17.06.2015 - 04:01
  John Kerry: Esad'ın ahlaksızlığına sabrımız azalıyor

  john-kerry

  ABD Dışişleri Bakanlığının günlük basın toplantısını Dışişleri Bakanı John Kerry yönetti. Toplantıya kalça kemiğinden ameliyat olduğu Boston kentinden video-konferans yoluyla bağlanan Kerry, gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

  Kerry, Suriye'de sivillere yönelik krolin gazı kullanılmasına ilişkin soru üzerine, bu ülkede kimyasal silahların rejim tarafından kullanıldığına emin olduklarını ifade etti. "Bu saldırıların çoğunluğunun rejim tarafından yapıldığından kesinlikle eminiz" diyen Kerry, bu yönde belgeler topladıklarını kaydetti. Kerry, ancak ülkedeki muhalif güçlerin de zaman zaman bu saldırıları gerçekleştirmiş olabileceğini belirterek, "Ancak büyük çoğunluktan bahsediyorum. Bu saldırılar önemli derecede belgelendi. Kimyasal silah saldırıları uçaklardan yapıldı. Muhalif güçler uçak veya helikopter uçurmuyor" diye konuştu.

  John Kerry: Esad ın ahlaksızlığına sabrımız azalıyor #2

  "HERKESİN SABRI AZALIYOR"

  Rejimin kimyasal silah kullanmasını engellemede ilerleme kaydedilip kaydedilmediğine ilişkin soruyu yanıtlarken Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile dün bu konuyu görüştüklerini söyledi. Lavrov'un da konuyu yeniden Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a ileteceğine inandığını anlatan Kerry, "Esad'ın kendi halkına karşı olağanüstü düzeyde ahlaksızca silah kullanmasından herkesin sabrı azalıyor" şeklinde konuştu.

  "ESAD, IŞİD'İN KILINA DOKUNMUYOR"

  Esad'ın bölgede etkin olan IŞİD'in 'kılına dokunmadığına' vurgu yapan Kerry, "Esad, onlara hiçbir zaman saldırmadı. Bunun yerine Halep'teki sivillerin üzerine misket bombaları yağdırdı. Bu konuyu Lavrov ile görüşmede gündeme getirdim ve bu giderek daha fazla odaklanacağımız bir konu olacak. Şu anda diplomatik olarak bir takım çabalar içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.

  Kerry, rejimin kimyasal saldırılarının durdurulamadığını, bunun da uluslararası toplumun Esad rejimine yönelik kızgınlığını artırdığını dile getirdi.


  Görüş Bildir