Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
562.845
-0.41%
16ºC
İstanbul
Hafif yağmur 16 C

  John Kerry Fransa'dan özür diledi

  ABD'nin Paris'te dünya liderlerinin katıldığı 'terör karşıtı yürüyüş'te büyükelçi seviyesinde yer alması tepki çekmişti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Fransa'ya giderek özür diledi
  • 16.01.2015 - 17:24
  John Kerry Fransa'dan özür diledi

  hollande

  Terör saldırıları ile sarsılan Fransa’nın başkenti Paris’e bugün başsağlığı ziyaretinde bulunan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, pazar günü düzenlenen ve birçok ülke liderlerinin de katıldığı dayanışma yürüyüşüne ülkesinin üst düzey bir yetkili ile katılmadığı için özür diledi.

  "KENDİMİ KÖTÜ HİSSETTİM"

  Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Kerry ile yaptığı görüşmelerden sonra gazetecilere, "Üst düzey bir katılım olmamasından dolayı Kerry, ABD adına özür diledi. Kerry, ayrıca televizyonda gösteri yürüyüşü ile ilgili görüntüleri izlediğinde orada olamamaktan dolayı kendisini kötü hissettiğini söyledi" diye konuştu.

  John Kerry Fransa dan özür diledi #2

  "ABD FRANSA'NIN YANINDA"

  ABD’nin üst düzey katılımının önemli olmadığını vurgulayan Fabius, "ABD’nin terörle mücadele konusunda Fransa’nın yanında olduğunu biliyoruz" dedi.

  Kerry, bugün ayrıca Paris Belediyesi’ndeki anma törenine katıldı ve burada Fransızca bir konuşma yaparak Fransız halkını acısını paylaştığını söyledi.

  Ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileyen Kerry, ülkesinin terörle mücadelede Fransa’nın yanında olduğunu ifade etti. Kerry, Amerikan halkının terör saldırıları ile sarsılan Fransız halkı ile tam dayanışma içinde olduğunu kaydetti.

  John Kerry Fransa dan özür diledi #3

  "SEN BİR KAHRAMANSIN"

  Kerry, törene katılan ve bir Yahudi marketine düzenlenen saldırıda 15 kişiyi soğuk hava deposunda saklayarak kurtaran Malili Müslüman genç Lassana Bathily ile de bir süre sohbet etti. Malili genci tebrik eden Kerry, "Sen bir kahramansın" diyerek iltifat etti.

  İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, gösterdiği kahramanlıktan dolayı Malili Müslüman gence vatandaşlık verileceğini açıklamıştı.

  John Kerry Fransa dan özür diledi #4

  John Kerry Fransa dan özür diledi #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir