Euro
13.9742
-0.25%
Dolar
12.3629
-0.05%
Altın
709.53
-0.49%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
725.720
3.38%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  John Kerry Irak'ın yeni Başbakanı İbadi ile görüştü

  Irak'ta yeni hükümetin kurulmasının ardından Bağdat'a giden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, yeni Başbakan Haydar İbadi ile görüştü.
  • 10.09.2014 - 16:16
  John Kerry Irak'ın yeni Başbakanı İbadi ile görüştü

  Irak'ta yeni hükümetin parlamentodan güvenoyu alarak göreve başlamasının hemen ardından Bağdat'a giden Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry, yeni Başbakan İbadi ile Irak'taki son gelişmeleri ele aldı.

  John Kerry Irak ın yeni Başbakanı İbadi ile görüştü #1

  Görüşme öncesi açıklamalarda bulunan İbadi, IŞİD'e karşı mücadelede uluslararası toplumun destek vermesi gerektiğini kaydetti. İbadi, "Bu kanserin yayılmasının acilen durdurmalıyız" şeklinde konuştu.

  Kerry, Bağdat'ın ardından Suudi Arabistan'da düzenlenecek IŞİD zirvesine katılmak üzere Cidde'ye hareket edecek.

  YENİ HÜKÜMET IŞİD'LE MÜCADELEDE KÖŞE TAŞI

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak'ta yeni hükümetin ilan edilmesinin, hem Irak için hem de Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüyle mücadele noktasında "köşe taşı" niteliğinde olduğunu söylemişti. Kerry, artık Irak’ın birlik içinde ve kapsayıcı bir hükümeti bulunduğunu belirterek, şimdi de Iraklı liderlerin, bu yeni hükümetin kurulmasını sağlayan aynı vizyon ve amaçla halklarını yönetmesi gerektiğini dile getirdi.

  EN GENİŞ KOALİSYONU OLUŞTURUYORUZ

  Ortadoğu ziyaretinin IŞİD ile mücadele kapsamında dünya genelinde mümkün olan en geniş koalisyonu oluşturmak üzere olduğunu hatırlatan Kerry, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Biz bu koalisyonu oluştururken şunun da altını çizmek istiyorum ki, IŞİD’in ve onun temsil ettiği şerrin yok edilmesinde her bir ülkenin oynayabileceği bir rol var. Bu, bazıları için doğrudan askeri destek, eğitim ve danışmanlık hizmeti, bazıları için insani yardım çabalarına katılmak, bazıları için de IŞİD’e yabancı savaşçıların katılması ile bu örgütün para kaynaklarının tespit edilmesine yardım etmek anlamına geliyor. Bu, bazıları için de üye çekmek için IŞİD’in kullandığı propagandanın etkisini yok etmek ve dünyanın en büyük, barışçıl dinlerinden birinin çarpıtılmasının önüne geçmek anlamına geliyor."

  Bu kapsamda gerek bölgede, gerek dünya genelinde şimdiden bazı ülkelerin attıkları adımlara değinen Kerry, "Küresel koordinasyon içindeki koalisyon, sadece günler ve haftalar için değil, aynı zamanda aylarca ve hatta belki önümüzdeki yıllarda da sürecek şekilde kurulacak" ifadesini kullandı.

  IŞİD ZİRVESİ PERŞEMBE BAŞLIYOR

  Suudi Arabistan perşembe günü ABD, Mısır, Ürdün, Türkiye ve diğer Körfez ülkeleri ile IŞİD'e karşı mücadeleyi görüşmek için bir araya gelecek. Toplantıya Türkiye'den Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu katılacak. Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı toplantıda, "bölgedeki terör meselesi ve bu terörün arkasındaki radikal örgütlerle mücadelenin görüşüleceğini" duyurdu.

  Toplantıda, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin NATO zirvesi sırasında gündeme getirdiği 'IŞİD'e karşı koalisyon' önerisinin de gündeme gelmesi bekleniyor. Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Ürdün, Bahreyn ve Katar ziyaretlerinin ardından çarşamba günü Suudi Arabistan'a geçecek. Zirvenin öncesinde ise ABD Başkanı Barack Obama'nın 'yıllar sürecek' IŞİD'le mücadele stratejilerini açıklaması bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir