Petrol
109.2
-0.07%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
471.372
-3.24%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  John Kirby: Irak ordusu IŞİD'e karşı kazanıyor

  ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, Irak güvenlik güçleri ve Kürt Peşmerge güçlerinin son 24-36 saat içerisinde Irak'ın birçok kesiminde IŞİD'e karşı ilerlemeler sağladığını belirtti.
  • 29.10.2014 - 04:41
  John Kirby: Irak ordusu IŞİD'e karşı kazanıyor

  John Kirby: Irak ordusu IŞİD e karşı kazanıyor #1

  Kirby, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, "Son 24-36 saat içerisinde, Irak güvenlik güçleri ve Peşmerge gibi diğer IŞİD karşıtı güçlerin Irak'ın birçok kesiminde bazı ilerlemeler sağladığını görmekteyiz" dedi.

  Irak'ın orta kesiminde, Irak güvenlik güçlerinin Beyci petrol rafinerisi etrafındaki bölgeyi kontrol altına alma operasyonlarının başarı kaydettiğini belirten Kirby, "Irak güçleri ayrıca, koalisyon güçlerinin hava saldırılarının da yardımıyla Amiriye'de IŞİD'e karşı ilerliyor. Irak güçlerinin Bağdat'ın güneybatısında da IŞİD militanlarına karşı başarı sağladığını görüyoruz" diye konuştu.

  Buna ilaveten, kuzey Irak'ta da Peşmerge güçlerinin önceden planlanmış bir operasyonla Musul'un 60 kilometre güneybatısındaki Zumar ve civarının kontrolünü yeniden ele geçirdiğini kaydeden Kirby, Irak, Kürt ve koalisyon güçlerinin, IŞİD'in Musul Barajı, Zumar, Beyci ve Bağdat civarında ateş, manevra ve haberleşme kapasitesine sekte vurmak için örgütün spesifik taktik mevzilerini hedef aldığını, çok sayıda muharebe mevzisi, bir tankın da aralarında olduğu en az 8 araç, toplanma alanı ve bir lojistik üssünün yok edildiğini bildirdi.

  Kirby, Iraklılarca IŞİD'e karşı büyük bir taarruz için hala biraz zaman olduğunu kabul etmekle birlikte, şu ana kadar sağlanan başarıların Irak'ın, IŞİD'e karşı mücadeledeki kararlılığını gösterdiğini belirtti. Kirby, IŞİD'e yönelik karadan ve havadan saldırıların örgütü sekteye uğrattığını ve hedef olmamak için taktiklerini değiştirmeye zorladığını kaydetti.

  Suriye'de de Kobani'deki durumun hassasiyetini sürdürdüğünü ifade eden Kirby, IŞİD'in kente baskısını sürdürdüğünü, IŞİD karşıtı güçlerin de direnmeye devam ettiğini kaydetti. Kirby, bölgede koalisyon güçlerinin son 24 saat içerisindeki hava saldırılarında IŞİD'e ait çok sayıda muharebe mevzisinin imha edildiğini ve IŞİD militanlarının hedef alındığını belirtti.

  Kirby, "Bu olumlu gelişmelere rağmen, IŞİD'in çok kararlı bir düşman olmaya devam ettiğini vurgulamak gerekir. Kobani, Anbar, Musul Barajı civarı gibi, zemin kaybına uğradıkları alanlara takviye yapmayı sürdürüyorlar ve nerede olurlarsa olsunlar masum sivilleri tehdit etmeye devam ediyorlar" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir