Euro
15.6014
0.42%
Dolar
13.8021
0.61%
Altın
787.96
0.18%
Borsa
1.92
0.48%
Bitcoin
704.356
-3.01%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Kanada'da 508 milyon yıllık solucan fosilleri bulundu

  British Columbia eyaletinde bilim insanları tarafından, 508 milyon yıllık solucan fosilleri bulundu.
  • AA
  • 23.01.2018 - 05:21
  Kanada'da 508 milyon yıllık solucan fosilleri bulundu

  Eyaletteki Kootenay Milli Parkı'nda yer alan Marble Canyon'da bir süredir arkeolojik çalışmalar yürüten Toronto Üniversitesi'nden bilim insanları, kayalarda 508 milyon yıllık solucan fosilleri buldu. Fosillerin sayısının 500'e yakın olduğu belirtildi.

  Toronto Üniversitesi'nden Karma Nanglu başkanlığındaki heyet tarafından gerçekleştirilen bilimsel çalışma, "Current Biology" isimli bilim dergisinin son sayısında da yayımlandı.

  Kanada da 508 milyon yıllık solucan fosilleri bulundu #1

  Kanada resmi yayın kuruluşu CBC'ye konuşan Nanglu, yeni tespit edilen eski solucan türlerinin milyonlarca yıl öncesine dayanan bazı gizemlerin çözülmesine yardımcı olacağını söyledi.

  Nanglu, bu fosillerin grup halinde sülükler ve solucanları içerdiğini aktardı.

  Karma Nanglu, buluntuların mercan kayalıkları ve okyanuslardaki hidrotermal menfezlerin çevresinde görülen turuncu fön solucanı gibi en güzel deniz solucanlarından bazılarına da ait olduğunu ifade etti.

  Kanada da 508 milyon yıllık solucan fosilleri bulundu #2

  "BULUNTULAR EŞSİZ"

  Bulunan fosillerin paleontologların en çok ilgilendiği yüze sahip olduğunu kaydeden Nanglu, "Bu eski yumrular bir süredir biliniyordu ama ağızlarını nasıl geliştirdikleri paleontologlar için bir sırdı. Bulduğumuz ve 'kootenayscolex' adını verdiğimiz fosil, gizemi çözmelerinde onlara yardımcı oldu çünkü daha önce bulunan fosiller tam vücut değildi ve bazıları bozulmuştu. Bulunan 500 fosilde baş ve vücut tam, ayrıca daha önce hiç görmediğimiz ayrıntıları görmemize izin verecek kadar çok iyi korunmuş durumda." dedi.

  Fosil solucanların kafalarındaki kılların bile yerli yerinde olduğunu anlatan Nanglu, bu buluntuların çeşitli şekillerde ve eşsiz olduğunu dile getirdi.

  Nanglu, "Hayvanın anatomisine bakarsak, bu dönemdeki diğer solucanlardan çok farklılar." diye konuştu.

  Kanada da 508 milyon yıllık solucan fosilleri bulundu #3

  EN BÜYÜĞÜ 2,5 SANTİM BOYUNDA

  En büyüğü 2,5 santimetre boyunda olan yaklaşık 500 fosili ancak elektron mikroskobu ile sayabildikleri bilgisini paylaşan Nanglu, keşfin okyanuslardaki hayata dair birçok noktaya ışık tutacağını sözlerine ekledi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir