Euro
10.1116
0.73%
Dolar
8.2884
0.2%
Altın
490.6
0.43%
Borsa
1.446
-1.02%
Bitcoin
466.699
-3.37%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Kanada'da IŞİD tartışması

  Terör örgütü IŞİD’e karşı mücadele eden koalisyon güçlerine katılan Kanada askerlerinin, bugüne kadar üç kez IŞİD militanları ile kara savaşı yaptıkları bildirildi.
  • 27.01.2015 - 06:52
  Kanada'da IŞİD tartışması

  kanada

  Kanada Müşterek Operasyonlar Komutanlığından Yüzbaşı Paul Forget, Ottawa’da düzenlediği basın toplantısında, bölgede görev yapan Kanada Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı askerlerin son iki haftada üç kez IŞİD güçleri ile çarpışmak zorunda kaldığını söyledi.

  Birliklerin üç olayda da ateş altında kaldığını ve "mecburen" cevap verdiklerini ifade eden Yüzbaşı Paul Forget, yaşananların bölgedeki gelişmelerin doğal bir sonucu olduğunu kaydetti.

  MUHALEFET: HARPER BİZİ ALDATTI

  Öte yandan, IŞİD’le mücadele için bölgeye gönderilen Kanada askerlerinin görev emirlerinde kara savaşı olmadığını hatırlatan anamuhalefetteki Yeni Demokrat Parti (NDP) lideri Thomas Mulcair, "Başbakan Harper bizi bu görev hakkında aldattı" diyerek konuyu parlamentoya taşıdı. Federal Parlamento Başkanlığına yazılı başvuruda da bulunan NDP Milletvekili Jack Harris, "Biz askerlerimizi oraya, Irak güçlerini eğitmek üzere yollamıştık, kara savaşı için değil" ifadesini kullandı. NDP, konu hakkında meclis araştırması açılmasını da talep etti.

  Kanada Başbakanlık Sözcüsü Jason MacDonald ise Başbakan Harper adına yaptığı açıklamada, "Bölgedeki Kanada askerleri, parlamentonun kendilerine verdiği yetki doğrultusunda görev yapmaktadır" ifadesine yer verdi.

  Kanada’nın koalisyon güçlerinin merkez karargahında 6 CF-18 savaş jeti, 1 CC-150 Polaris tanker uçağı, 2 CP-140 Aurora gözetleme uçağı ve 1 özel hava ikmal uçağı ile 600 özel kuvvetler askeri bulunuyor. Kanada Parlamentosu, geçen Ekim ayında kabul ettiği tezkere ile askeri birlik ve güçlerinin bölgede herhangi bir kara harekatına katılmadan 6 ay süreyle görev yapmasını karara bağlamıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir