Euro
15.3076
0.04%
Dolar
13.5324
0.19%
Altın
800.8050
0.04%
Borsa
1913
0.14%
Bitcoin
496.073
2.64%
-1ºC
İstanbul
Bulutlu -1 C

  Kanada'da ötenazi yasallaşıyor

  Ötenazinin yasallaşmasıyla ilgili yasa tasarısı ülkeye ötenazi yaptırmaya giden yabancı ülke vatandaşlarını ve akıl hastalarını kapsamıyor.
  • Ajanslar
  • 15.04.2016 - 09:12
  Kanada'da ötenazi yasallaşıyor

  Kanada da ötenazi yasallaşıyor #1

  Kanada'da 'doktor destekli intihar' yasa tasarısı Parlamentoya sunuldu. Ötenazi hakkının yasallaşmasını öngören tasarı 'ülkeye ölmeye gelen' yabancı ülke vatandaşlarını kapsamıyor. Akıl hastalığı ve psikiyatrik rahatsızlıkları bulunanlara da yasal ötenazi hakkı verilmiyor.

  KANADA YÜKSEK MAHKEMESİ İLK ADIMI ATMIŞTI

  Kanada Yüksek Mahkemesi geçen sene, doktorların birinin ölümüne yardım etmelerini yasaklayan yasayı hükümsüz kılmıştı. Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun desteklediği bu yeni yasa tasarısı, Kanada Parlamentosu'nda oylanmadan önce komite tarafından incelenecek.

  YASANIN AMACI TIP DOKTORLARININ VİCDAN HAKKINI KORUMAK

  Kanada Adalet Bakanı Jody Wilson-Raybould, yasanın 'tıp doktorlarının vicdan hakkını' korumayı amaçladığını söyledi. Bakan, yasanın neden yabancı ülke vatandaşlarını dışarıda tutuğuna ilişkin bir açıklama yapmadı.

  KANADA'DA İNTİHARLAR YÜZÜNDEN ACİL DURUM İLANI

  Geçen sene, British Columbia eyaletinde ölen iki kadının ailelerinin açtığı dava üzerine, mahkeme doktorların ölüme yardım etme yasağını kaldırmıştı. Mahkeme, doktor destekli intiharı yasaklamanın insanları itibar ve özerkliklerinden yoksun bıraktığına hükmetti.

  YASADIŞI SAYILIYORDU

  Yasağın kalkmasından önce, Kanada'da intihar danışmanlığı, yardım ve teşvik yasadışı sayılıyordu. Geçen yıl Québec mahkemesi, eyalette hastaların tıbbi yardımla ölüm hakkı tanınabileceği kararı aldı.

  Doktor destekli intihar, İsviçre, Almanya, Arnavutluk, Kolombiya, Japonya ve ABD'nin Washington, Calfornia, Oregon, Vermont, New Mexico ile Montana eyaletlerinde yasal.


  Görüş Bildir