Petrol
93.67
0.32%
Euro
18.3018
-0.33%
Dolar
18.5772
-0.27%
Altın
1.023
-0.19%
Borsa
3557
2.09%
Bitcoin
374.411
0.65%
20ºC
İstanbul
Çok bulutlu 20 C

  Katalanlardan seçime 'yoğun' ilgi

  Katalonya'da hükümetin feshedilmesinin ardından halk, bugün sandık başına gitti. Referandumdan sonra ilk kez oy kullanmaya giden Katalanlar, yerini her şeyden elini çekmiş bir güruha bıraktı.
  • Özel Haber
  • 21.12.2017 - 11:48
  Katalanlardan seçime 'yoğun' ilgi

  Aylar önce özgürlük sevdası ile yanıp tutuşan Katalonya'da her şeyin bittiği, bugün ajanslara ve sosyal medyaya düşen fotoğraflarla tescillendi.

  Katalanlardan seçime 'yoğun' ilgi - GALERİ

  Halk sadece birkaç ay önce sokakları özgürlük ateşi ile yakmış, bağımsızlık mücadelesi için inanılmaz bir çaba göstermişti. Referandumdan sonra ilk kez sandık başına giden Katalanların ilgisizliği, bağımsızlık umutlarının tükendiğini gözler önüne serdi.

  Katalanlardan seçime yoğun ilgi #1

  SEÇİM SANDIKLARINDA SAYILI SEÇMEN

  En son referandum için sandık başına gelen Katalan halk, bugün sabahın erken saatlerinden itibaren seçim merkezlerine giderek oylarını kullanmaya başladılar.

  Erken saatlerde bir ilgi ile sandık başına gelen halk, ufak çaplı kuyruklar oluştu. Referandum seçimindeki oy verme sırasında yaşanan izdihamlar da hatırlandığında ortaya çıkan bu tablo,"Katalanların kendi geleceklerini tayin etme konusundaki isteksizliği" olarak yorumlanıyor.

  Katalanlardan seçime yoğun ilgi #2

  ÖZGÜRLÜK HAYALİNİN SONU

  2017 yılı, Katalonya'da yaşanan özgürlük sevdası ve bağımsızlık ateşi ile hatırlanıyor. İspanya ve Katalonya arasında yaşanan bu yoğun diplomasi trafiği, aradaki ilişkileri soğuk rüzgarlara bırakmış, neredeyse Madrid ile Barselona'yı savaşa sürükleme noktasına getirmişti.

  Gelinen bu noktada, tüm yaşananların Katalan halkını olumsuz yönde etkilediği görülürken, Katalanların artık bağımsızlık bir yana hükümetlerini kurup yaşamlarını sürdürme konusunda bile ne kadar isteksiz davrandıklarını gözler önüne seriyor.

  Katalanlardan seçime yoğun ilgi #3

  KAÇAK PUİDGEMONT BRÜKSEL'DEN ADAY

  Ayrılıkçı bir siyaset güttüğü sebebiyle İspanya yargısının hakkında yakalama kararı çıkardığı Katalan lider Carles Puigdemont halen Belçika'da bulunuyor. Sığınma talebinde bulunmadığı Belçika'da aylardır bulunan Puigdemont, bu seçimlerde yine bağımsızlık yanlılarının adayı. Her ne kadar Brüksel'de bulunsa da çalışmalarını buradan da sürdüren Puigdemont, bu süre boyunca aktif bir siyaset yürüttü.

  Katalanlardan seçime yoğun ilgi #4

  Sandıklardan Puigdemont'un ismi çıkar mı, çıkmaz mı bilinmez; ancak hakkında mahkeme kararı bulunan bir siyasinin Katalonya'nın başına gelmesi durumunda daha büyük karışıklıkların yaşanacağı kesinliğini koruyor.


  Görüş Bildir