Petrol
108.62
-0.45%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.945
-1.44%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Katalonya'da onbinler bağımsızlık için yürüdü

  İspanya'nın doğusundaki Katalonya bölgesinin Barcelona kenti dün, bağımsızlık taleplerinin dile getirildiği gövde gösterilerine sahne oldu.
  • 12.09.2014 - 03:41
  Katalonya'da onbinler bağımsızlık için yürüdü

  katalonya barcelona

  Katalan ulusal gününde sokaklara dökülen binlerce kişi, "Victoria, votar" (zafer, oy kullanmak) sözlerine atfen "V" harfi şeklinde insan mozaiği oluşturarak, bağımsızlık taleplerini bir kez daha dünyaya gösterdi.

  Katalonya'nın diğer şehirlerinden bin 500 otobüsle Barcelona'ya taşınan insanların da olduğu gösteri oldukça kalabalık görülse de katılımla ilgili sayı her zamanki gibi çok farklı açıklandı. Gösterilere destek veren kurumlardan olan Barcelona şehir polisi, katılımı 1,8 milyon kişi olarak açıklarken, İspanyol hükümetinin Katalonya'daki delegasyonu sayının 470 bin ila 520 bin arasında olduğunu savundu.

  Katalonya da onbinler bağımsızlık için yürüdü #2

  Gösteriye katılan Katalan bir aile AA muhabirine verdiği demeçte, "Burası özgür bir ülke ve demokratik olarak oy kullanarak, bağımsız olmak istiyoruz. İspanyol hükümetinin, referandumu engellemesi çok kötü bir şey. Biz sadece oy kullanmak istiyoruz. Demokratik olan, normal her ülkede oy kullanılabilir. Biz Katalanız ve kendi geleceğimize karar vermek istiyoruz" yorumunda bulundu.

  Katalonya da onbinler bağımsızlık için yürüdü #3

  Gösteriye katıla birçoğunda olduğu gibi üzerlerinde "Şimdi zamanı" yazan "V" sembollü tişörtler, ellerinde Katalan bayraklarıyla torunlarını da yanlarına alarak gelen diğer bir Katalan ailede, "Biz artık Madrid'in koyduğu kurallarla yaşamak istemiyoruz. Özellikle kültürel ve ekonomik anlamda bizim kanımızı emiyorlar" şeklinde konuştu.

  "Bağımsız bir Katalonya" için böyle bir gösteri olacağını 20-30 yıl önce hayal bile edemeyeceklerini gizlemeyen yaşı 70'in üzerindeki dede ve babaanne, "O zamanlar derdimiz işti ama artık herkes iş sahibi. Bizi bıraksınlar artık bir ülke olalım" diye eklediler. "Katalanım ve bağımsızlık istiyorum" diyen 10 yaşındaki torunları ise "Okulda, İspanyol arkadaşım yok" dedi.

  Katalonya da onbinler bağımsızlık için yürüdü #4

  Öte yandan gösteriyi organize eden bağımsızlık yanlısı Katalan sivil toplum kuruluşu Katalan Ulusal Asamblesi'nin (ANC) Başkanı Carme Forcadell, gösterinin kapanışında yaptığı konuşmada, gösteriye milyonların geldiğini ve büyük bir başarı elde ettiklerini söyledi. Forcadell, İspanyol devletinin bu zamana kadar engellediği, 9 Kasım'da gerçekleşmesi öngörülen referandumun "yasal olarak yapılması gerektiğini" savunarak, "Bağımsızlık balkondan ilan edilmez, sandıktan çıkmalı. 9 Kasım'da oy kullanmak ve kazanmak tamamen bizim elimizde. 9 Kasım'da bağımsızlığı oylayacağız" diye konuştu.

  Gösterilere katılarak destek veren Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti sözcüsü Francesc Homs da bugünkü gösteriyi "tarihi ve Katalonya'yı yücelten bir gösteri" olarak değerlendirerek, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'a "Katalan halkına sırt çevirme" diye seslendi. Homs, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Rajoy'dan alçak gönüllü olup bizi dinlemesini, hayalciliği bırakmasını ve demokrasiyi engellememesini istiyorum. Bizim Katalan hükümeti olarak bundan sonra yapacaklarımız, buradaki Katalan halkının verdiği mesajı alıp, üzerimize düşeni yapmaktır. Bu dakikadan sonra 9 Kasım'daki referandumu nasıl gerçekçi hale dönüştürürüz ona bakmalıyız" şeklinde konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir