Petrol
83.23
0.58%
Euro
17.8072
0.41%
Dolar
18.4645
-0.06%
Altın
967.44
0.46%
Borsa
326
0.00%
Bitcoin
365.902
3.96%
17ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 17 C

  Katalonya referanduma gidiyor

  Katalonya özerk yönetim başkanı Carles Puigdemont, 1 Ekim'de bağımsızlık yanlısı referanduma gidilmesi kararını imzaladı.
  • AA
  • 07.09.2017 - 01:38
  Katalonya referanduma gidiyor

  Katalonya'da 2016 yılı Ocak ayında kurulan azınlık hükümetinin başkanı olarak göreve gelen Puigdemont, İspanyol hükümetinin tüm olumsuz yanıtlarına ve Anayasa Mahkemesinin iptal kararlarına rağmen vaat ettiği bağımsızlık referandumu için düğmeye bastı.

  Katalonya referanduma gidiyor #1

  1 EKİM'DE BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU YAPILACAK

  Meşruluk tartışmalarının öne çıktığı, Katalonya özerk yönetim parlamentosundaki tartışmalı genel kurul oturumunda kabul edilen referandum yasasının hemen resmi gazetede yayınlanmasının ardından Katalonya özerk yönetim hükümetinin Bakanlar Kurulunu toplayan Puigdemont, 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu yapılması kararının altına imza attı.

  Katalonya referanduma gidiyor #2

  İSPANYA BAŞBAKANI YASAL GİRİŞİMLERİ BAŞLATIYOR

  Katalonya'da yaşanan gelişmeleri gün boyunca yakından takip eden İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un ise Katalonya'da kabul edilen referandum yasası ve Puigdemont'un imzaladığı referandum kararına karşı Anayasa Mahkemesine itirazda bulunmak için yasal girişimleri hemen başlattığı bildirildi.

  Başbakanlıktan yapılan açıklamarda, Katalonya'da şimdiye kadar olan tüm ayrılıkçı siyasi girişimlerde olduğu gibi bu kez de Devlet Konseyinden rapor isteyen Rajoy'un Anayasa Mahkemesine itirazı yarın sunacağı belirtildi.

  "DEMOKRATİK HAYATIMDA HİÇ BU KADAR UTANÇ VERİCİ BİR ŞEY YAŞAMADIM"

  Katalonya'da referandum yasasının genel kurul gündemine alınmasının ardından, öğle saatlerinde hükümet adına açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria, "Bu referandumun yapılmaması için tüm yasal mekanizmalar yürürlüğe sokuldu. Demokratik hayatımda hiç bu kadar utanç verici bir şey yaşamadım. Katalonya hükümeti diktatörlüğe yaklaşıyor. Hükümet, özgürlük, demokrasi ve birlikte yaşamı savunacaktır. İspanya'da yasaların çiğnenmesine izin vermeyeceğiz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki ne yapmamız gerektiğini biliyoruz ve bunu yapacağız." ifadesini kullandı.

  Katalonya referanduma gidiyor #3Muhalefet meclisi terk etti

  KATALONYA PARLAMENTOSUNDA TARİHİ GENEL OTURUM

  Bu arada Katalonya yerel parlamentosunda 72 "evet", 11 "çekimser" ve 1 "hayır" oyuyla kabul edilen referandum yasası, yaklaşık 12 saat süren ve sık sık ara verilen tarihi bir genel oturumu gerçekleştirdi.

  BAĞIMSIZLIK GİRİŞİMİ PROTESTO EDİLDİ

  Muhalefetteki siyasi partilerden Ciudadanos, Katalonya Sosyalist Partisi (PSC) ve Katalonya Halk Partisi (PPC), oylama sırasında genel kurul salonunu terk ederek, bağımsızlık girişimlerini protesto etti.

  Katalonya referanduma gidiyor #4

  İspanya'nın ulusal egemenliğinin korunmasından yana olup, referandumun yasal garanti altında yapılması gerektiğini savunan "Catalunya si que es pot" partisi ise çekimser oyu kullandı. "Evet" oyu veren iktidardaki "Junts pel Si" (Evet için Birlik) ittifakı ile azınlık hükümetine dışarıdan destek veren radikal sol görüşlü "Halk Birliği Adaylığı" (CUP) partisinin milletvekilleri yasanın kabulunun ardından genel kurul salonunda Katalan marşını birlikte okuyup, alınan kararı alkışlarla kutladı.

  MUHALEFETİN TEPKİSİ

  Referandum yasasının genel kurul gündemine getirilmesiyle ilgili kararın Katalonya Parlamentosu Genel Sekreteri tarafından imzalanmaması muhalefetin itirazlarının başlangıç noktası oldu. Muhalefet milletvekilleri ayrıca söz konusu yasanın, Katalonya parlamentosu yönetmeliğini, Katalonya yerel yasalarını ve Anayasa Mahkemesinin kararlarını ihlal ettiği savundu.

  Katalonya referanduma gidiyor #5

  Ayrıca Katalonya parlamentosunda yaşanan olaylardan dolayı Savcılık, "görevini kötüye kullanma ve Anayasa Mahkemesinin verdiği kararlara itaatsizlik" gerekçeleriyle Katalonya Parlamento Başkanı Forcadell ve Başkanlık Divanı üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyurdu. Savcılık, Katalonya resmi televizyonunda başlatılan referandum ile ilgili kamu reklamı hakkında da soruşturma açtı.

  Sayıştay, 9 Kasım 2014'teki halk oylamasının 5 milyon avroluk faturasını dönemin siyasi sorumlularından istedi.

  Katalonya referanduma gidiyor #6


  Görüş Bildir