Euro
15.1763
-0.36%
Dolar
13.6217
-0.21%
Altın
787.8130
-0.04%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
510.026
2.21%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Katalonya yerel hükümeti feshedildi

  Katalonya'nın 21 Aralık'ta erken yerel seçime gidilmesine ilişkin kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.
  • AA
  • 28.10.2017 - 10:00
  Katalonya yerel hükümeti feshedildi

  İspanya hükümetinin, Anayasa'nın 155. maddesi kapsamında verilen yetkiyle Katalonya yerel hükümetinin feshedilmesi ve 21 Aralık'ta erken yerel seçime gidilmesine ilişkin kararları, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  Katalonya yerel hükümeti feshedildi #1

  BÖLGENİN SORUMLULUĞU ARTIK BAŞBAKAN YARDIMCISI'NDA

  İspanyol hükümetinden yapılan resmi açıklamada Katalonya Başkanı Puigdemont dahil tüm liderlerin görevden alındığı ve bölgenin sorumluluğunun Başbakan Yardımcısı Soraya Saenz de Santamaria'ya verildiği belirtildi.

  Katalonya yerel hükümeti feshedildi #2

  RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI

  İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'un dün akşam açıkladığı kararlar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı. Buna göre, Katalonya yerel hükümeti üyeleri ve Katalonya'daki polis müdürleri görevlerinden alınırken, 5-19 Aralık tarihleri arasında seçim kampanyası yürütülerek 21 Aralık'ta Katalanların sandık başına gitmeleri resmilik kazandı.

  İSPANYOL BASINI 'AYAKLANMA' OLARAK NİTELENDİRDİ

  Katalonya'nın Brüksel hariç yurt dışındaki tüm temsilcilikleri de resmi olarak kapatıldı. Öte yandan İspanyol basını, Katalonya'nın tek taraflı bağımsızlık ilanını "ayaklanma" olarak gösterdi. El Pais, "Katalonya parlamentosu demokrasiye darbe vuruyor. Devlet, ayaklanmayı boğuyor"; El Mundo, "Ayaklanmayı durdurmak için anayasal müdahale. 55 günlük 155. madde"; ABC, "İspanya darbenin başını kopartıyor. Bakanlar Kurulu, Katalonya yerel hükümetini feshedip, 21 Aralık'ta Katalonya'da erken seçim açıkladı";

  Katalonya yerel hükümeti feshedildi #3

  GAZETE BAŞLIKLARI DİKKAT ÇEKTİ

  La Razon, "İsyan karşısında yasa. Hükümet, Katalan parlamentosunun yasa dışı bağımsızlık ilanı sonrasında 155. maddeyi yürürlüğe soktu";

  La Vanguardia, "Rajoy, 21 Aralık'ta seçime gitmek için Katalonya yerel hükümetine müdahale etti. Bundan sonra söz Katalanların" başlıklarını attı.

  Katalonya yerel hükümeti feshedildi #4

  "MERHABA CUMHURİYET"

  Katalonya'da ayrılıkçıları destekleyen gazetelerden El Punt Avui de "Merhaba Cumhuriyet"; Diari, "Bağımsızlık, feshedilme ve seçim"; Ara da "Cumhuriyet ilan edildi Katalan hükümeti feshedildi" başlıklarını kullandı.

  KATALAN POLİS ŞEFİNİN GÖREVİNE SON VERİLDİ

  Dün yaşanan olayların ardından bu sabah İspanya Hükümeti, Katalan polis şefinin görevine son verdi. Mossos d'Esquadra biriminin yöneticisinin kavulmasıyla Katalan polisi, tüm yetkililerden tarafsız olmasını isteyen bir mesaj yayınladı.


  Görüş Bildir