Euro
15.3292
0.57%
Dolar
13.5708
0.70%
Altın
798.5040
-0.33%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
516.301
1.05%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C
  Katalonya'da bağımsızlık ertelenmesi talebi

  Katalonya'da bağımsızlık ertelenmesi talebi

  Katalonya'da referandum sonuçlarına göre bağımsızlığın ilan etmesi beklenirken Puigdemont bağımsızlığın ertelenmesini talep etti.
  • Haber Merkezi
  • 10.10.2017 - 19:04

  Katalonya'nın Başkenti Barcelona'da referandum için geri sayım başladı. Türkiye saati ile 19:00'da ilan edilmesi beklenen Katalonya bağımsızlığı için Katalan siyasiler parlamentoda toplanmaya başladı.Puigdemont'un parlamentoya gelişnin bir saat gecikeceği açıklanmıştı. Saat 20:00 itibariyle Katalan lider parlamentoya girişini gerçekleştirdi.

  Katalonya da bağımsızlık ertelenmesi talebi #1

  Katalonya da bağımsızlık ertelenmesi talebi #2

  Carles parlamentoya gelişi ile birlike yapılan bağımsızlık açıklamasını bin kişilik bir basın ordusu takip etti.

  Katalonya da bağımsızlık ertelenmesi talebi #3

  PUİGDEMONT KÜRSÜDE

  Barselona yönetiminin başındaki Carles Puigdemont kürsüye geldi ve konuşmasına başladı.

  Konuşmasında 1 Ekim tarihinde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumunda İspanyol polisinin uyguladığı şiddet olaylarına değinen lider, "ben buraya herhangi bir tehdit veya hakarette bulunmak için çıkmadım. Sadece halkımı temsilen buradayım. Bizim yolumuz demokrasi ve diyalog yolu olmalıdır." sözlerini söyledi.

  Katalonya da bağımsızlık ertelenmesi talebi #4

  Avrupa'nın ve İspanya'nın kendilerine tavır almasına değinen Puigdemont "Katalonya bir Avrupa meselesidir. Bu duruma kimse göz yummamalı" açıklamasını yaptı. Ayrıca 1 Ekim öncesi ve sonrasında yaşanan şiddet olaylarına değinen Puigdemant, "İspanyol yönetimi şiddeti ve agresif tavırları kendine yol ediniyor. Bizler aynı toplumun parçalarıyız. Biz her zaman diyalog için arzuluyuz ve diyaloğu tek çözüm görmekteyiz." dedi.

  "BAĞIMSIZLIK SÜRECİ ASKIYA ALINMALI"

  Katalonya lideri Puigdemont konuşmasının sonuna geldiğinde Katalonya bağımsızlığına ilşikin merakla beklenen açıklamayı yaptı. Ancak açıklama, beklenenin aksine sürecin uzatılarak bağımsızlığın ertelenmesini talep etti.

  Puigdemont "Halk referandumda 'bağımsızlığa evet' dedi. Halkın Katalonya'nın bağımsız bir devlet olması yönündeki bu talebinin karşılık bulmasını istiyorum. Katalonya olarak, referandum sonuçlarıyla bağımsızlık ilan etme hakkını kazandık" açıklamasını yaptı.

  Katalonya da bağımsızlık ertelenmesi talebi #5

  Ancak Katalan lider Katalan Parlamentosu'na İspanyol hükümeti ile müzakerelerde bulunmak için referandumun sonucu olan bağımsızlık ilanını askıya alma teklifinde bulundu. "Parlamentodan gelecek haftalarda diyalog sürecinin başlayabilmesi için bağımsızlık ilanını askıya almasını istiyorum" diyen Puigdemont İspanyol hükümeti ile bu sorunun müzakere yoluyla çözülebileceğini ve uluslararası arabuluculuğun da değerlendirilebileceğini söyledi.

  ON BİNLERCE KİŞİ BARSELONA MEYDANINDA

  Puigdemant'ın parlamentoda konuşmasını yaptığı sırada on binlerce kişi de Barselona meydanında bu tarihi anı takip etti. Katalonya'nın özerk bölgelikten bağımsız ülke oluşunu bekleyen Katalanlar ellerinde bayraklar ve flamalarla bu anı zafer edasında kutladı.

  Katalonya da bağımsızlık ertelenmesi talebi #6

  Katalonya da bağımsızlık ertelenmesi talebi #7

  Ancak beklenen açıklamanın gelmemesinin ardından yüzlerdeki zafer sevinci, yerini mağlubiyet hüznüne bıraktı. Bağımsızlık açıklaması bekleyen bazı Katalanlar, flaş açıklama karşısında şoke oldu, adeta hayal kırıklığına uğradı. Kimileri ise gözyaşlarını tutamayarak ağlamaya başladı.

  Katalonya da bağımsızlık ertelenmesi talebi #8

  Katalonya da bağımsızlık ertelenmesi talebi #9

   

  BARSELONA'DA GERGİNLİK YÜKSEK SEVİYEDE

  Katalonya bölgesinde İspanyol yönetiminin vermiş olduğu büyük bir baskı söz konusu. Madrid yönetimi Katalan lider Carles Puigdemont hakkında gözaltı kararı çıkartırken, Katalan polisler gün boyu parlamento çevresi ve şehrin büyük bir bölümünde yoğun güvenlik önlemleri aldı.

  Katalonya da bağımsızlık ertelenmesi talebi #10

  Madrid yönetiminin Puigdemont için olası bir hamlesine karşı  güvenlik önlemleri artırılırken Katalan güvenlik güçleri bölgeyi adeta abluka altına aldı. Binanın çevresi güvenlik barikatı ile örülürken polisler herhangi bir müdahale için teyakkuz halinde bekliyor.

  Katalonya da bağımsızlık ertelenmesi talebi #11


  Görüş Bildir