Katmandu'da pistten çıkan THY uçağına dozerli müdahale

chelsea.jpg

THY filosuna yeni katılan Göbeklitepe adlı Airbus A330 tipi yolcu uçağı önceki akşam saat 20.25’de Nepal’in başkenti Katmandu’nun Tribhuvan Uluslararası Havalimanı’na iniş esnasında yoğun sis nedeniyle büyük zorluk yaşamış, pisti pas geçen uçak şehrin üzerinde tur attıktan sonra 224 yolcusuyla sert bir iniş yapmıştı. Lastiği patlayan uçak, pistten savrularak yan taraftaki toprak alana saplanmıştı.

YOKLUK İÇİNDEKİ NEPAL'DE EKİPMAN YOK

Katmandu Havalimanı olayın ardından iniş-kalkış güvenliği sağlanana kadar tüm uçuşlara kapatıldı. Amaç, pistin çok yakınında gömülü olan THY uçağını bir an önce güvenli bir bölgeye taşıyıp ardından havalimanını tekrar faaliyete açmaktı. Ancak yokluk içinde yüzen Nepal’de böylesine devasa bir uçağı yerinden kaldırabilecek bir vinç ya da ağır ekipman bulunmuyordu. Nepalli yetkililer kara kara düşünmeye başladı.

Katmandu'da pistten çıkan THY uçağına dozerli müdahale

(Milyon dolarlık THY uçağını, bu buldozerle kaldırmaya kalktılar )

"UÇAK ÇOK PAHALI DOZERLE OLMAZ"

Yol İşleri Bakanlığı ile temasa geçildi ve iki büyük buldozerin bu işi yapabileceğine karar verildi. Buldozerler havalimanına getirildi ancak kargo kapısından içeri alınamadı. Kapı buldozerler için çok dardı. Buldozerler önce havalimanı güvenlik duvarını yıktı, ardından içeri girerek THY uçağının yanına getirildi. Ancak o noktada Türk yetkililer daha geçen yılın 7 Mayıs’ında teslim aldıkları uçağın bir daha kullanılmaz hale geleceğini fark ederek, ‘Hiç kimse milyonlarca dolarlık uçağımıza buldozerlerle dokunamaz’ diye bu operasyona da karşı çıktı. Nepalliler de bu itiraza boyun eğmek zorunda kaldı. Şimdi B planı uçağı onaracak tamir ekipmanlarını Nepal’e ulaştırarak THY uçağını yerinden hareket ettirmeye çalışmak.

YARDIM KOMŞUDAN GELDİ

Bu amaçla yardım Nepal’in komşusu Hindistan’dan geldi. THY uçağını pistten çekmek için gerekli ekipmanları taşıyan Hint Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir C-130J kargo uçağı, dün Katmandu’ya normalde sadece küçük uçakların iniş kalkışına izin verilen kısa pisti kullanarak indi.

TÜM SEFERLER İPTAL OLDU

Dün Katmandu’ya tüm seferler akşam saatlerinde kadar bu sorun halledilemediği için iptal edildi. Aynı şekilde Katmandu’dan da hiçbir uçak havalanamadı. Yaşananları ABD’nin NPR radyosuna anlatan Donatella Lorch, ‘Oğlumla birlikte Katmandu’da mahsur kaldık’ dedi. Tribhuvan Havalimanı Nepal’in uluslararası açık tek havaalanı. Günde 10 uluslararası sefer yapılıyordu. Dünyadaki tüm uçuşların anlık izlenebildiği FlightRadar24 internet sitesi dün Katmandu’ya tüm iniş kalkışların iptal olduğuna ilişkin uyarı yayınladı.