Petrol
111.93
-0.10%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
488.429
2.67%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Kerkük-Bağdat yolu trafiğe açıldı

  IŞİD'in, bazı bölgeleri ele geçirmesi nedeniyle üç aydır kapalı olan Kerkük-Bağdat yolu yeniden ulaşıma açıldı.
  • 08.09.2014 - 11:35
  Kerkük-Bağdat yolu trafiğe açıldı

  Kerkük-Bağdat yolu trafiğe açıldı #1

  IŞİD’in, 10 Haziran’da Musul’u ve ardından diğer bazı bölgeleri ele geçirmesi üzerine Kerkük-Bağdat yolu güvenli olmaktan çıkmıştı. IŞİD, Selahaddin ilinin Süleymanbeg nahiyesinden Diyala ilinin Uzeyim bölgesine kadar olan bölgeyi geçişlere kapatmıştı.

  KERKÜK-BAĞDAT KARAYOLU TRAFİĞE AÇILDI

  Irak ordu birlikleri ve Peşmerge güçlerinin, son iki hafta içinde başlattığı geniş kapsamlı operasyonlar kapsamında IŞİD üyelerinin, Süleymanbeg nahiyesiyle, Amirli ve Tuzhurmatu çevresinde tamamen temizlendi. Bölgedeki güvenliğin sağlanması üzerine üç aydır kullanılmayan Kerkük-Bağdat karayolu yeniden trafiğe açıldı.

  MAYINLAR TAMAMEN TEMİZLENDİ

  Yolun Süleymanbeg mevkisinde görev yapan Seyit Ali Matruhi, Iraklıların artık güvenli bir şekilde Kerkük-Bağdat yolunu kullanabileceklerini söyledi. Matruhi, ayrıca IŞİD üyelerinin yola döşediği mayınların da tamamen temizlendiğini belirtti. Taksi şoförü Sabah Kamil de Kerkük'ten Bağdat'a çok rahat gidip geldiklerini söyledi. Bağdat'a malzeme taşıyan tır şoförü Nafi Hamit ise üç günden beri Kerkük-Bağdat yolunu kullandığını ve hiçbir güvenlik sıkıntısıyla karşılaşmadığını dile getirdi.

  Kerkük-Bağdat yolu trafiğe açıldı #2

  "IRAK ORDUSUNA TEŞEKKÜR EDİYORUZ"

  Bağdat'a 4 saatte ulaştıklarını anlatan Kamil, "Daha önce mevcut yolun kapalı olması nedeniyle 15 saat süren uzun güzergahı kullanmak zorunda kalıyorduk. Bu da hem bizim için hem de yolcularımız için çok maliyetli oluyordu. Yolun güvenliğini sağladığı için Irak ordusuna teşekkür ediyoruz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir