Petrol
94.17
-0.52%
Euro
18.2474
0.03%
Dolar
17.9404
0.16%
Altın
1.023
0.03%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
417.844
1.45%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Kıpti kilisesi Mike Pence'nin ziyaret talebini reddetti

  Kıpti kilisesi Mike Pence'nin ziyaret talebini reddetti

  Mısır'ı ziyaret edecek olan ABD Başkan yardımcısı Mike Pence, ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkent ilan etmesine tepki olarak, Kıpti Kilisesi'nce reddedildi.
  • Haber Merkezi
  • 10.12.2017 - 11:49

  ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak ilan etmesinin yankıları halen sürüyor. Çok sayıda ülke ABD'ye, bu karardan ötürü tepkilerini gösterirken, Mısır'ın bu karara gösterdiği "yumuşak" tepki dikkat çekti.

  ABD ile müttefik olma yolunda, İslam’ın en kutsal merkezlerinden olan Kudüs'ün işgaline göz yuman Mısır yönetimine tokat gibi bir cevabı Müslüman olmadığı halde inanç özgürlüğüne sahip çıkan Kıptiler verdi.

  Kıpti kilisesi Mike Pence nin ziyaret talebini reddetti #1

  PENCE'NİN ZİYARETİ VETO EDİLDİ

  Önümüzdeki günlerde Mısır'a resmi temaslar için gelecek olan ABD Başkan yardımcısı Mike Pence, ziyaretinde Kıpti Kilisesi ile bir görüşme talebinde bulundu.

  Mısır’ın Kıpti Kilisesi, Washington’un Kudüs’ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını protesto etmek amacıyla ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in bu ay sonu için ilettiği ziyaret talebini kabul etmedi.

  Kıpti kilisesi Mike Pence nin ziyaret talebini reddetti #2
  (Mike Pence, Trump'ın Kudüs kararırın arkasında bulunan isimlerden biri olarak biliniyor. Trump'ın konuşmasında da hemen arkasında bulunuyordu.)

  "MİLYONLARCA KİŞİNİN DUYGULARI HİÇE SAYILDI"

  Kilise'nin açıklamasında ABD Başkanı Donald Trump’ın “milyonlarca kişinin duygularını hiçe sayarak uygunsuz bir zamanda aldığı karar sebebiyle Mike Pence’in davetini kabul etmediğini” ifadeleri yer aldı

  KIPTİLER KADAR OLAMADINIZ

  Müslüman olmamalarına rağmen, Kıpti Kilisesi'nin bu duruşu, ABD'nin aldığı yanlı ve hukuksuz karar sonrasında takdir ile karşılanırken, Sisi yönetimi başta olmak üzere "Müslüman" Mısır hükümetinin gösterdiği "cılız" ve çekingen tepkiyi eleştirilerin hedefine yerleştirdi.

  Kıpti kilisesi Mike Pence nin ziyaret talebini reddetti #3

  Mısır'ın ABD yanlısı bu politikası, "Kıptiler kadar olamadınız" yorumlarını da beraberine getirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir