Petrol
112.28
-0.15%
Euro
17.4099
0.13%
Dolar
16.6401
0.01%
Altın
970.71
-0.24%
Borsa
241
0.31%
Bitcoin
326.225
-3.38%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 21 C
  Erdoğan'ın İbadi'ye söylediklerine ABD'den yanıt geldi

  Erdoğan'ın İbadi'ye söylediklerine ABD'den yanıt geldi

  John Kirby, Türk güçlerinin uluslararası koalisyonun parçası olarak Irak'ta bulunmadığını söyledi.
  • DHA
  • 12.10.2016 - 03:29

  Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın, Irak'ın Başika bölgesinde Türk askeri varlığına ilişkin Irak Başbakanı Haydar El Abadi'ye yönelik sözlerine ABD'den yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Irak'ın tüm komşuları Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeli. Irak'ta konuşlu Türk güçleri uluslararası koalisyonun parçası olarak orada değiller " diye konuştu.

  IRAK'IN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE SAYGI GÖSTERİLMELİ

  John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Musul'un geri almasında Türkiye'nin askeri operasyonlarda yer alacağı ve Erdoğan'ın Irak Başbakanı El Abadi'ye karşı söylediği sözlerin hatırlatılması üzerine Kirby, Irak'ın tüm komşu ülkelerin Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini ve Türk güçlerinin uluslararası koalisyonun parçası olarak Irak'ta bulunmadığını vurguladı.

  IRAK VE TÜRKİYE HÜKÜMETLERİ BAŞİKA SORUNUNU ÇÖZMELİ

  Kirby, "Uzun süredir söylemekteyiz, burada geçen Cuma günü Brett McGurk'un de söylediklerini duydunuz. Irak'ın tüm komşuları Irak'ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeli. Irak'ta konuşlu Türk güçleri uluslararası koalisyonun parçası olarak orada değiller ve Başika'daki durum Irak ve Türkiye hükümetlerinin çözmesi gereken bir sorun" diye konuştu.

  ORTAK DÜŞMANIMIZ OLAN DAEŞ'E ODAKLANMALIYIZ

  ABD'nin Türkiye ile Irak arasındaki diyalogu desteklediğini vurgulayan ve sorunun hızlıca çözülmesini sağlayacağını belirten Kirby, "Bütün yönetimleri kendi ortak düşmanlarına, bizim ortak düşmanımıza, IŞİD'e odaklanmaya çağırıyoruz. Önümüzdeki, günlerde ve haftalarda tüm tarafların IŞİD'e karşı mücadele için atacakları adımları koordine etmeleri gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.

  "MUSUL OPERASYONUNDAKİ KARAR IRAK'IN"

  Kirby, Musul operasyonunun ne zaman başlayacağına ilişkin bir soru ile ilgili olarak da, bu kararı Irak yönetiminin vereceğini söyledi. Kirby, "Musul'u geri alma kampanyası bir Irak kampanyasıdır. Amerikan güçleri, geçmişte de olduğu gibi Irak Güvenlik Güçleri tarafından yapılacak bu kampanyaya destek verecektir. Kendileri hazır olduklarında karar vereceklerdir" dedi. Kirby, Irak Güvenlik Güçlerinin, Abadiye verecekleri raporlara göre kararın alınacağını belirtti.
  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir