Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
496.500
1.14%
12ºC
İstanbul
Bulutlu 12 C
  Kırgızistan Cumhurbaşkanı: Türkiye özür dilemeli

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı: Türkiye özür dilemeli

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Rus haber ajansına şaşırtan açıklamalarda bulundu.
  • 24.12.2015 - 20:39

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı: Türkiye özür dilemeli #1

  Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Türkiye’nin Rus Su-24 uçağını vurma kararının hata olduğunu, Ankara’nın özür dilemesi gerektiğini söyledi.

  Atambayev, yaptığı açıklamalarda, "Türkiye'nin bu tür radikal önleme gitmemesi gerektiğini en başta söylemiştik. Bu trajik bir hataydı, bu hem Türk hem de Rus halkı için bir sorun" dedi.

  Habere göre Atambayev şu şekilde devam etti:

  "TÜRKİYE'NİN ÖZÜR DİLEMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM"

  "Bu konu hakkında Vladimir Putin ile görüştük. Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmemizde de kendi fikrimi dile getirdim. Uçağı vurma kararı kesinlikle yanlıştı. Hatta uçak Türkiye hava sahasına girmiş olsa bile onların dediğin gibi 17 saniyeliğine, sadece 17 saniyeliğine 20 yıldan uzun süredir kurulan karşılıklı ilişkileri roketle vurmak hataydı. Bizim ülkemizin sınırlarına komşu ülkelerin uçaklarının girdiği zamanlar da oldu. Hem de saniyeliğine değil saatlerce. Ama biz onları vurmadık. Bizim için barış daha önemli. Türkiye ve Rusya'nın bu durumu çözmek için bilgeliklerinin yeteceğini umuyorum. Rusya ve Türkiye arasındaki durumun kötüleşmesi hem siyasi hem de ekonomik açıdan iki ülke için de karlı değil. Türkiye'nin özür dilemesi gerektiğini düşünüyorum."

  "TAYYİP ABİ BORCUMUZU SİLDİ" DEMİŞTİ

  Yaklaşık 4 yıl önce Erdoğan da Atambayev de Başbakan'dı. Ortak basın toplantısı düzenlemiş ve Atambayev Erdoğan'a 'Tayyip Abi' diye hitap etmişti. "Tayyip Abi Kırgızistan’a geldi. Boş gelmedi 10 milyon dolar hibe getirdi" diyen Atambayev "Geçen sene facia olaylardan sonra böyle bir insani yardım verildi. Ayrıca Libya’da Mısır’da yaşanan olaylardan sonra da Kırgız vatandaşlarının tahliyesi konusunda da Türkiye çok büyük yardımlar etti. Ne kadar büyük zorlukla karşılaşsak Türkiye hep yanımızdaydı. Bizim bir borcumuz da vardı. Sayın Başbakan cömertlik yaptı, kardeşliğini gösterdi. Böylece 71 milyon dolar bir hibe almış olduk" diye konuşmuştu.

  Kırgızistan Başbakanından Erdoğan'a Tayyip abi VİDEO


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir