Euro
11.1413
-0.46%
Dolar
9.5868
-0.16%
Altın
557.41
0.7%
Borsa
1.493
0.87%
Bitcoin
606.498
4.21%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C
  KKTC, Suriye'ye vize koydu

  KKTC, Suriye'ye vize koydu

  Suriyelilerin Rum kesimine geçişi KKTC üzerinden yapmak istemesi, Ercan Havalimanı'nda yoğunluğa neden oldu.
  • İHA
  • 21.06.2019 - 16:40
  • Güncelleme : 21.06.2019 - 19:02

  Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle başta Türkiye olmak üzere birçok ülkeye göç eden ve Avrupa'ya geçmeye çalışan Suriyeliler, şimdi de KKTC'yi ara durak olarak kullanıyor.

  KKTC üzerinden AB'ye üye olan Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne geçen Suriyeliler, burada iltica talebinde bulunuyor.

  Bugüne kadar ülkeye gelen Suriyelilere bir yaptırım uygulamayan KKTC hükümeti, düğmeye bastı.

  Ercan Havaalanı’nda bekleme kapasitesinin üstüne çıkıldığına ve gayri insani koşullara dikkat çeken yetkililer, alınan önlemin zaruri olduğunu vurguladı.

  Bakanlar Kurulu'nda alınan bu kararı Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, yazılı açıklamayla duyurdu.

  "BİZİM ONAYIMIZLA GKRY'YE GEÇEBİLİYORLARDI"

  Savaş ve olağanüstü durum nedeniyle Suriyelilerin ülkelerini terk etmek zorunda kaldığı, farklı ülkelerden sığınma talep ettiklerine işaret edilen açıklamada, bu nüfus hareketlerinden KKTC’nin de nasibini aldığı ifade edildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Sığınma taleplerinin uluslararası düzeydeki otoritesi Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’yle (BMMYK) Bakanlığımız bu konuda yakın bir çalışma ve iş birliği içerisindedir. Bahse konu insanlara yardım amacıyla işlem ve değerlendirmelerin yapılabilmesine yönelik olarak geliştirilen mekanizmayla Suriye vatandaşları Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğiyle iş birliği halinde ve ilgili makamlarımız olan İçişleri Bakanlığı ve Polis Genel Müdürlüğü’nün bilgisi ve onayıyla Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) geçiş imkanı buluyorlardı.

  KKTC, Suriye ye vize koydu #1

  "VİZE KOYDUK"

  Son haftalarda bu amaçla gelen kişilerin sayısındaki önemli artış Ercan Havalimanı’ndaki bekletme kapasitesinin de üzerinde bir yığılmaya sebebiyet vermiştir. Bu durum özellikle son birkaç haftadır bu kişilerin gayri insani koşullarla karşı karşıya kalmalarına neden olmuştur. Bu sorunların aşılabilmesi ve ülkemize giriş yapmaksızın bir nevi transit olarak Ercan Havalimanı’ndan geçilmesini sağlayan söz konusu uygulamanın değiştirilmesi yoluna gidilmiştir. Bakanlar Kurulu bugün, Suriye'nin de vize uygulanan ülkeler arasına dahil edilmesine karar vermiştir.” ifadeleri yer aldı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir