Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
408.052
1.01%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Kolombiya'da 3 gün yas ilan edildi

  Kolombiya'da, General Santander Polis Okulu'nda düzenlenen saldırı sonrası 11 kişi yaşamını yitirirken, 55'ten fazla yaralandı.
  • Haber Merkezi
  • 18.01.2019 - 09:40
  • Güncelleme : 18.01.2019 - 09:40
  Kolombiya'da 3 gün yas ilan edildi

  Bogota Belediyesi Sağlık Sekreterliği'nden, kentin güneyindeki General Santander Polis Okulu'nda düzenlenen ve 87 kişinin yaralandığı terör eyleminde hayatını kaybedenlerin sayısının, 11'e yükseldiği duyuruldu.

  Kolombiya da 3 gün yas ilan edildi #1

  Kolombiya'da 3 gün yas ilan edildi ViDEO

  "TERÖRİZMİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ"

  Devlet Başkan Yardımcısı Marta Lucia Ramirez de sosyal paylaşım hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün 11 gencimiz, özgürlüğün ve hukukun tek garantisi demokrasinin cesaretle müdafaası ve Kolombiya sevgisi ile sonsuzluğa yürüdü. Onları bizden terörizm ayırdı ve bunun üstesinden geleceğiz." ifadelerini kullandı.

  3 GÜN YAS İLAN EDİLDİ

  Devlet Başkanı Ivan Duque de polis okulundaki güvenlik zirvesi ve incelemelerini tamamlamasının ardından devlet başkanlığı sarayı Casa de Narino'dan görüntülü mesajla, Kolombiyalılara seslendi. Duque, "Saldırının meydana geldiği andan itibaren eşlik ettiğimiz kurbanların ailelerine, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum. Onların hatırası için 3 gün ulusal yas ilan edilmesine karar verdik." diye konuştu.

  Kolombiya da 3 gün yas ilan edildi #2

  KOLOMBİYALI POLİSLER GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI

  Yaşanılan bu saldırının ardından görev yerine gelen polis ekipleri, geniş güvenlik önlemleri aldı. Ancak saldırıdan çok fazla etkilenen bazı polisler, gözyaşlarına hakim olamadı.

  "YIKILMAYACAĞIZ"

  Bir eğitim merkezine yapılan saldırının; gençleri, özgürlükleri ve Kolombiyalıları hedef aldığını belirten Duque, "Bugün teröristler toplumu sindirmeyi ve Kolombiya devletini korkutmayı istedi. Kolombiya onlara sağlam ve tek bir millet olduğunu, böyle bir çılgınlık karşısında yıkılmayacağını gösterecek. Sizlere bu rezil saldırının cezasız kalmayacağının güvencesini vermek istiyorum." dedi.

  Kolombiya'yı yasa boğan ve General Santander Polis Okulu'nu hedef alan bombalı araç saldırısı, halen ülkedeki örgütlerle bağı araştırılan 52 yaşındaki Jose Aldemar Rojas Rodriguez tarafından düzenlendi. Görgü tanıkları ve kapıdaki polislerin aktardıklarına göre Rodriguez, bölgedeki 200 evde de hasar oluşturan bombalı saldırıda kullanılan ve (TNT ve PETN'nin karışımı) 80 kilogram "pentolitin" yüklü 1993 model gri renkli arazi aracı ile geldiği okulun girişinde yavaşladı.

  Kolombiya da 3 gün yas ilan edildi #3

  80 KİLOGRAM PATLAYICI İNFİLAK ETTİ

  Kapıdaki duyarlı polis köpeğinin patlayıcıları farkettiğini anlayan Rodriguez, arabasını içeri sürdü, 200 metre kadar ilerledikten sonra kız öğrencilerin kaldığı yerleşkeye ulaştı ve araca yüklenen 80 kilogram patlayıcıyı infilak ettirdi.

  Bombaların, bölgenin yakınında bekleyen ve Rodriguez'in araçtan inemeyeceğini anlayan başka bir terörist tarafından patlatıldığını değerlendiren güvenlik kaynakları, Rodriguez’in bir intihar eylemi düzenlemiş olduğu tezini de dikkate alıyor.

  Kolombiya da 3 gün yas ilan edildi #4

  SALDIRGANIN BAĞLANTILARI ARAŞTIRILIYOR

  Bu arada Kolombiya basınında El Tiempo gazetesinin istihbarat kaynaklarına dayandırdığı habere göre Rodriguez, uzun yıllar eski Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) saflarında bulundu ve örgüt silah bırakmaya karar verdiğinde ayrıldı.

  İstihbarat, Rodriguez'in, ülkedeki silahlı isyancı sol örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu'nun (ELN) bomba uzmanı "Mocho Kiko" kod adlı terörist olması ihtimalini de değerlendiriyor.

  Kolombiya da 3 gün yas ilan edildi #5

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir