Kuzey Buz Denizi'nde rekor erime

Kuzey Buz Denizi'nde rekor erime

ABD Ulusal Kar ve Buzul Veri Merkezi'nden uzmanlar, buzulların erime hızının, bir önceki rekorun izlerini takip ettiğini bildirdi.Bundan önceki en büyük erime 2007 yılında yaşanmıştı. 13 Ağustos tarihinde 483 bin kare kilometre büyüklüğünde olduğu ölçülen buzul bölge, son beş senenin en düşük rekoruna ulaştı. Buzulların eylül sonuna kadar erimesi bekleniyor.

Merkezin önde gelen bilim insanlarından Ted Scambos, Reuters haber ajansına "Yeni bir rekorun ağustos sonunda, buzların erime sezonu devam ederken kırılmasını bekliyoruz" dedi.

ERİME İKİ KAT HIZLANDI

"Deniz buzulu boyutu", Kuzey Buz Denizi'nin buzullarla kaplı olan bölgelerini tasvir etmek için kullanılıyor.Buzla kaplı olan alanları yüzde 15'in altında kalan bölgeler ise araştırmacılar tarafından "buzul köşesi" olarak kabul ediliyor. Merkez, yayınladığı son raporda haziran sonundan beri görülen ortalama erime oranının "hızlı" olduğunu bildirdi. Her gün 100 bin kilometre kare buz eriyor.

GÜNEŞ IŞINLARININ YÜZDE 90'INI EMİYOR

Merkez, ay başında normalin iki katına çıkan erime hızının, şiddetli bir fırtınadan kaynaklandığına dikkat çekiyor. Kuzey Buz Denizi, kutup bölgelerinin soğuk kalması ve küresel iklim sisteminin genel dengesi için önemli bir rol oynuyor. Buzulun açık renkteki yüzeyi, güneş ışınlarının yüzde 80'ini gökyüzüne geri yansıtıyor. Buzullar erimesi ise okyanusların daha karanlık bölgelerini görünür hale getirerek güneş ışınlarının yüzde 90'ını emiyor ve deniz suyunun ısınmasına yol açıyor.