Petrol
109.29
-2.36%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.923
-1.86%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  Kuzey Kore lideri Kim Jong Un kayıp

  Kuzey Kore lideri Kim Jong Un kayıp

  Kuzey Kore devleti için oldukça önemli bir anma törenine katılmayan devlet başkanı Kim Jong-un, bir aydan fazla süredir kamuoyunun önüne çıkmadı.
  • 10.10.2014 - 15:37

  Kuzey Kore lideri Kim Jong Un kayıp #1

  Kuzey Kore lideri Kim Jong Un'un görüntüleri ve fotoğrafları propaganda amacıyla devlet medyası tarafından hemen her gün basınla paylaşılırdı.

  Ancak Kuzey Kore lideri bir süredir ortalarda yok, kamuoyunun karşısına çıkmıyor. İşçi Partisi'nin 69. kuruluş yıldönümü kutlamalarında da ortalıkta görülmemesi söylentileri iyice artırdı.

  ANIT SARAYI DA ZİYARET ETMEDİ

  Ülkenin başına geçtiği 2011'den bu yana, her yıl yaptığı gibi babası ve dedesinin küllerinin bulunduğu anıt sarayı ziyaret etmemesi de dikkat çekti. Ancak onun adına mezara çelenk bırakıldı.

  DEVRİLDİ SÖYLENTİLERİ

  Kapalı kutu ülkeden resmi açıklama da gelmeyince, kimi sağlık sorunlarının ciddileştiği, kimi askeri darbeyle devrildiği yorumları yapmaya başladı.

  En komik Kim Jong-un capsleri

  YÜRÜMEKTE ZORLUK ÇEKİYORDU

  31 yaşındaki Kuzey Kore lideri, en son 3 Eylül'de başkent Pyongyang'da bir konser izlerken halkın karşısına çıkmıştı, kilo aldığı ve yürümekte zorluk çektiği görülüyordu.

  GUT HASTALIĞI MI?

  Güney Kore Savunma Bakanı Han Min Koo, Kuzey Kore liderinin başkent Pyongyang'ın kuzeyinde dinlendiğine dair duyumlar alındığını açıkladı. Yine bazı Güney Kore gazetelerinde yer alan haberlere göre aşırı kilolu Kim Jong Un, gut hastalığına yakalandı. Kanda "ürik asit" adı verilen protein yıkımı ürünlerin atılma kusuru, vücutta birtakım değişikliklere neden oluyor. Ürik asidin bazı eklemlerde birikmesiyle sonuçlanan hastalığa "gut" deniliyor.

  "BELİRLENEMEYEN SAĞLIK SORUNU" AÇIKLAMASI

  Kim Jong Un'un ilk olarak oyların yüzde 100'ünü alarak seçildiği halk meclisinin oturumlarına katılmaması dikkat çekmişti. Aradan günler geçip yeni görüntüleri de paylaşılmayınca söylentiler artmış, resmi haber ajansı aracılıyla açıklama yapılmak zorunda kalınmıştı.

  İki hafta önce gelen açıklamada Kim Jong-un'un "belirlenemeyen bir sağlık sorunu olduğu" duyurulmuş, ayrıntı verilmemişti.

  ÜLKEYİ KİM YÖNETİYOR?

  Şimdi yeni tartışma konusu, Kim Jong Un'un hastayken dünyanın en büyük ordularından birine sahip olan ülkeyi kimin yönettiği.

  Ülkenin ikinci adamı Mareşal Hwang Pyong So'nun geçen hafta Güney Kore'deki Asya Oyunları'nın kapanış törenine katılması, mareşalin iktidarda olduğu yorumlarına yol açıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir