Petrol
111.04
0.95%
Euro
16.8317
0.18%
Dolar
15.7745
-0.62%
Altın
943.19
0.07%
Borsa
2357
-0.64%
Bitcoin
481.808
0.24%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Kuzey Kore'den broşür çalan ABD'li turiste 15 yıl hapis

  ABD hükümetinin Kuzey Kore'ye karşı izlediği düşmanca politika çerçevesinde ülkeye turist olarak girdikten sonra halkın birliğini bozmak
  • Ajanslar
  • 17.03.2016 - 14:40
  Kuzey Kore'den broşür çalan ABD'li turiste 15 yıl hapis

  Kuzey Kore mahkemesi, ABD vatandaşı Otto Warmbier'i "ABD hükümetinin Kuzey Kore'ye karşı izlediği düşmanca politika çerçevesinde ülkeye turist olarak girdikten sonra halkın birliğini bozmak" suçundan mahkum etti.

  Kuzey Kore den broşür çalan ABD li turiste 15 yıl hapis #1

  "KİLİSEYE ASMAK İÇİN ALDIM"

  Duruşmadan önce gazetecilere gözyaşları içinde açıklama yapan 21 yaşındaki Warmbier, tek suçunun, bir yakınının kilisesine asmak üzere istediği propaganda afişini çalmaya çalışmak olduğunu söyledi.

  AFİŞİ GÖTÜRÜRSE ÖDÜL VERİLECEKTİ

  Virginia Üniversitesi öğrencisi olan Warmbier, afişi götürmesi halinde kendisine 10 bin dolar değerinde kullanılmış bir araba teklif edildiğini ve tutuklanıp geri dönemezse annesine bağış olarak 200 bin dolar para ödeneceğinin vadedildiğini anlattı.

  Warmbier, afişi maddi açıdan zor durumda olan ailesine yardım edileceği sözü verildiği için çalmaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

  Kuzey Kore den broşür çalan ABD li turiste 15 yıl hapis #2

  YÖNETİMİ DEVİRME GİRİŞİMİ

  Kuzey Koreli yetkililer, ocak ayı sonunda Warmbier'in, "ABD hükümetinin ve manipülasyonlarının zımni suç ortaklığını yaparak yönetimi devirme girişiminde bulunmak" suçundan gözaltına alındığını duyurmuştu.

  Kuzey Kore'nin, rejime tehdit olarak gördüğü misyonerlik ve dini faaliyetlere yönelik çok katı yasaları bulunuyor. Devlete karşı düşmanca faaliyette bulunmaktan suçlu bulunanlar, ağır hapis cezasına çarptırılıyor.

  ABD VATANDAŞLARINA "GİTMEYİN" DİYOR

  Amerikalıların Kuzey Kore'ye seyahat etmesine izin veriliyor, öte yandan ABD hükümeti vatandaşlarına Kuzey Kore'ye gitmemeleri yönünde uyarıyor.

  Kuzey Kore'de tur operatörlüğü yaptığı sırada Kasım 2012'de tutuklanan 45 yaşındaki ABD vatandaşı Kenneth Bae, Kuzey Kore hükümetine karşı yıkıcı eylemlerde bulunmak suçlamasıyla 15 yıl hapse mahkum edilmişti.

  Kuzey Kore den broşür çalan ABD li turiste 15 yıl hapis #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir