Euro
15.2384
0.14%
Dolar
13.5114
0.16%
Altın
774.62
0.03%
Borsa
1.981
2.78%
Bitcoin
701.713
-1.93%
10ºC
İstanbul
Hafif yağmur 10 C

  Kuzey Kore’nin barış anlaşması teklifine engel

  Kore yarımadası savaşına son verilmesi için barış teklifinde bulunan Kuzey Kore ABD’nin, nükleer silah stoku sorusuna takıldı.
  • Ajanslar
  • 23.02.2016 - 08:29
  Kuzey Kore’nin barış anlaşması teklifine engel

  Kuzey Kore’nin barış anlaşması teklifine engel #1

  Beyaz Saray'dan, Kuzey Kore’nin, Kore yarımadası savaşına son verilmesine yönelik barış teklifinde bulunduğu ancak ABD’nin, nükleer silah stoku konusunun görüşülmesi ısrarı üzerine girişimin sonuçsuz kaldığı bildirildi.

  "YARIMADA DA SAVAŞ DURSUN"

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, Pyongyang yönetiminin yarımadadaki savaşın sona erdirilmesine yönelik teklifine ilişkin sorular üzerine, böyle bir teklifte bulunulduğunu doğruladı.

  ABD yönetiminin öneriyi değerlendirdiğini ifade eden Earnest, Kuzey Kore’nin nükleer stokunun kontrol altına alınmasının bu görüşmelerin parçası olması ısrarlarına Pyongyang’ın karşı çıktığını, girişimin de sonuçsuz kaldığını kaydetti. Earnest, “Gerçek şu ki Kuzey Koreliler bunu reddetti” ifadesini kullandı.

  ABD NÜKLEER PROGRAM SONA ERDİRİLSİN DEDİ

  ABD yönetimi, Kuzey Kore ile barış görüşmelerini yapabileceklerini ancak Pyongyang’ın ilk önce nükleer programını sona erdirmesi gerektiğini daha önce de ifade etmişti.

  Wall Street Journal gazetesi bugünkü haberinde ABD ile Kuzey Kore arasındaki diplomatik girişimin Pyongyang’ın son nükleer bomba denemesinden önce gerçekleştiği iddiasına yer vermişti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir