Petrol
84.78
-0.11%
Euro
17.7169
0.15%
Dolar
18.5169
0.37%
Altın
963.55
-0.24%
Borsa
3262
-0.10%
Bitcoin
349.544
-6.78%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C
  Le Pen'den Müslüman ve Musevileri kızdıran açıklama

  Le Pen'den Müslüman ve Musevileri kızdıran açıklama

  Ulusal Cephe Partisi lideri, seçildikleri belediyelerde domuz eti yerine alternatif menü uygulamasını bitireceklerini söyledi.
  • 06.04.2014 - 01:55

  Le Pen den Müslüman ve Musevileri kızdıran açıklama #1

  Fransa'da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen'in, yerel seçimi kazandıkları belediyelerdeki okul kantinlerinde Müslüman ve Musevi öğrenciler için domuz eti yerine alternatif menü verilmesi uygulamasına son vereceklerini açıklaması tepki ile karşılandı.

  "LE PEN, LAİKLİK İLKESİNİ BAHANE EDİYOR"

  Irkçılıkla Mücadele Derneği yaptığı yazılı açıklamada, Le Pen'i, ''laiklik ilkesini'' bahane etmekle suçladı ve aşırı sağcı partinin hedefinin ülkedeki Müslümanlar ve Musevileri olduğunu bildirdi.

  Le Pen'in tartışmaya açtığı konunun ''marjinal'' olduğu değerlendirmesinde bulunulan açıklamada, uzun yıllardır okullarda domuz eti olmayan menüler verildiği hatırlatıldı.

  Açıklamada, laiklik ilkesi gibi gerçekte hassas ve karışık olan bir konuyu suistimal ederek Musevi ve Müslümanların hedef alındığı uyarısı yapıldı.

  Açıklamada, ''Le Pen kimseye laiklik dersi verme durumunda değil'' ifadesi kullanıldı.

  LE PEN: OKULDA DİNE GÖRE FARKLI MENÜ OLMAZ

  RTL radyo kanalına perşembe günü konuşan Marine Le Pen, Müslüman ve Musevi öğrenciler için okul menülerinde domuz eti yerine alternatif menünün "laiklik ilkesini ihlal" anlamına geldiğini iddia etmişti.

  Le Pen, "Okul menülerinde dini farklılıklara göre özel istekleri kabul edemeyiz. Dinin kamu yaşamına girmesi için hiçbir neden yok" diye konuşmuştu.

  Aşırı sağcı parti, pazar günü düzenlenen yerel seçimlerin ikinci turu sonucunda oy oranını önemli ölçüde artırarak, nüfusu 9000'den fazla 15 yerleşim biriminde belediye başkanlığını kazanmıştı.

  Le Pen, daha önce de ülkede helal et kesimi yapılan mezbahaların kapatılmasını talep etmişti.


  Görüş Bildir