Euro
10.8142
0.63%
Dolar
9.3119
0.55%
Altın
529.85
0.66%
Borsa
1.418
0.58%
Bitcoin
576.140
2.30%
16ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 16 C

  Londra'da taksici protestosu

  Londra’da taksi şoförleri, Brexit krizini çözmek isteyen siyasetçilerin, taksicilerin asıl problemlerini görmezden geldiklerini belirterek gösteri düzenledi.
  • AA
  • 26.03.2019 - 16:34
  Londra'da taksici protestosu

  Londra’nın simgesi siyah taksilerin şoförleri, Brexit kriziyle ilgilenen siyasetçilerin kendi sorunlarını görmezden geldiğini savunarak, Parlamento önünde eylem yaptı.

  BAZI YOLLARIN KAPATILMASI PROTESTO EDİLDİ

  İngiliz Parlamento'sunun çevresindeki yolları araçlarıyla trafiğe kapatan yüzlerce taksi şoförü, Londra Belediye Başkanı Sadık Han’ın bazı yolları taksilere kapatmasını protesto etti.

  Londra da taksici protestosu #1

  MEDYA İLGİ GÖSTERMİYOR

  Bağımsız Taksi Şoförleri Derneği Sözcüsü Jim Thomas, Parlamento'nun, Brexit dışındaki sorunları görmezden geldiğini söyledi. Thomas, “Brexit nedeniyle bütün gözler Parlamento'da. Başka problemleri olan herkes, bütün diğer protestolar görmezden geliniyor. Medya da ilgi göstermiyor.” dedi.

  Londra Belediyesi'nin aldığı kararla taksilerin, 360 yıldır sahip olduğu birçok ayrıcalığın ellerinden alındığını belirten Thomas, “Ana ulaşım stratejisinin dışında bırakıldık. Otobüs yollarını kullanamıyoruz. Bize kapatılan yollar nedeniyle engelli hastaları hastaneye ulaştıramıyoruz. Görme engellileri kapılarına kadar götürmemiz gerekiyor ancak bize kapatılan yollar yüzünden bunu yapamıyoruz. 10 haftadır Parlamento önünde eylem yapıyoruz ama bizi görmezden geliyorlar çünkü her şey varsa yoksa Brexit olmuş durumda.” diye konuştu.

  Taksilerin, daha önce belediye otobüsleriyle aynı ayrıcalıklara sahip olduğunu anlatan Thomas, “Şimdi tekerlekli sandalyedeki insanları, gidecekleri yerin neredeyse 1 kilometre uzağında indirmemiz ve başınızın çaresine bakın dememiz isteniyor.” ifadelerini kullandı.

  Londra da taksici protestosu #2

  "SİYASETÇİLER AT GÖZLÜĞÜ TAKMIŞ"

  “Brexit önemli bir konu, farkındayım ama siyasetçiler şu anda at gözlüğü takmış durumda. Ülkede başka önemli sorunlar da var.” diyen Thomas, “46 yıldır taksi şoförüyüm ama hayatımda ilk kez 10 haftadır Parlamento'ya gelip protestoya katılıyorum ancak kimse dikkate almıyor. Tek istediğim, ülkedeki diğer sorunlara da gözlerini açmaları. Brexit her şey değil. Brexit konusunda zaten oylama yapıldı. Ülke AB’den çıkmak için oyunu verdi. Ama parlamento bunu durdurmak için elinden geleni yapıyor.”

  Siyah taksiler, İngiltere'nin başkenti Londra'nın kırmızı telefon kulübeleri ve saat kulesi Big Ben gibi şehrin simgeleri arasında yer alıyor. Başbakan Theresa May de geçen hafta yaptığı "ulusa sesleniş" konuşmasında, milletvekillerini Brexit sürecini "siyasi oyunlarla" tıkamakla suçlamış ve halkın Parlamento'daki sonu gelmez oylamalardan bıktığını, kendisinin de bu konuda halkın yanında yer aldığını söylemişti.

  İngiltere'de, 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı alınmış ama aradan geçen yaklaşık 3 yılda süreç, hükümetin AB ile vardığı Brexit anlaşmasının milletvekilleri tarafından iki kez reddedilmesiyle çıkmaza girmişti.

  Londra da taksici protestosu #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir