Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
440.089
1.07%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  ‘Lucifer’ Avrupa’yı kavuruyor

  ‘Lucifer’ Avrupa’yı kavuruyor

  Normalin on dereceye kadar üzerinde seyreden sıcaklıkla Avrupa'yı vurdu. Lucifer olarak adlandırılan hava dalgası 9 kişinin canını aldı.
  • DHA
  • 05.08.2017 - 10:56

  Güney ve Güneydoğu Avrupa sıcak hava dalgası Lucifer (Şeytan) sebebiyle kavruluyor. Birçok ülkede 40 derecenin üzerinde seyreden sıcaklıklar sebebiyle yetkililer halkı dışarı çıkmaması konusunda uyarıyor.

  ‘Lucifer’ Avrupa’yı kavuruyor #1

  Nomalin on dereceye kadar üzerinde seyreden sıcaklıklar Avrupa'nın birçok bölgesinde etkisini gösteriyor. İspanya'nın Sevilla kenti ve İtalya'nın Sardunya adası ve Balkanların birçok kentinde de sıcaklıklar 40 derecenin üzerinde. En yüksek sıcaklık ise 47 derece ile Karadağ'da ölçüldü.

  ‘Lucifer’ Avrupa’yı kavuruyor #2

  HAVUZ VE ÇEŞMELERDE SERİNLİYORLAR

  Sıcaktan bunalan Avrupalılar ise soluğu kent meydanlarında bulunan çeşme ve süs havuzlarında aldı. Kimileri havuzlara atlarken, kimileri ise çeşmede kendini ıslattı.

  ‘Lucifer’ Avrupa’yı kavuruyor #3

  ‘Lucifer’ Avrupa’yı kavuruyor #4

  ‘Lucifer’ Avrupa’yı kavuruyor #5

  ‘Lucifer’ Avrupa’yı kavuruyor #6

  KIRMIZI ALARM VERİLDİ

  Avrupa vatandaşlarını olağanüstü hava durumlarında uyarma görevi ile kurulan Euroalarm 10 ülke için olağanüstü hava koşulları nedeniyle kırmızı alarm verdi.

  Kırmızı alarm verilen ülkeler İtalya, İsviçre, Slovenya, Karadağ,Bosna Herkes, Sırbistan, Macaristan, Polonya ve Romanya olarak açıklandı.

  Kırmızı alarm, aşırı sıcakların ‘‘büyük materyal yıkımı ile insanlar ve hayvanlar için tehlikeli’’ olabileceği anlamına geliyor.

  ‘Lucifer’ Avrupa’yı kavuruyor #7


  ORMAN YANGINLARI BAŞLADI

  Bu yaz daha önce aşırı sıcakların neden olduğu İtalya, Fransa ve Hırvatistan’daki orman yangınlarının ardında şimdi de Arnavutluk’ta devam eden 75 orman yangınında 300 itfaiyeci söndürme çalışmalarına katılıyor.

  ‘Lucifer’ Avrupa’yı kavuruyor #8

  Aşırı sıcakların önümüzdeki hafta ortasına kadar etkisini sürdürmesi beklenirken yetkililer ve sağlık kuruluşları turistlerden ve vatandaşlardan günün en sıcak saatleri 10.00-17.00 arasında evlerinden çıkmamalarını, bol sıvı almalarını ve fiziksel aktivitelerden uzak durmaları konusunda uyarıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir