Macaristan Başbakanı Orban, AB üyeliğini Sovyet işgaline benzetti
ensonhaber.com

Avrupa Birliği'nde kriz bitmiyor.

Çıkar çatışmaları ve ekonomik problemler, Avrupa Birliği'nde (AB) çözülmelere yol açıyor.

2020 yılında İngiltere'nin AB'den ayrılmasıyla başlayan dağılma süreci diğer üye ülkelere de sıçramış durumda...

Fransa, Danimarka, İtalya ve Hollanda; Avrupa Birliği üyeliğine olan hoşnutsuzluğun yüksek olduğu ve bu bağlamda bir ayrılık için gündeminde referandum olan ülkeler...

"AB Sovyetler'in kötü bir taklidi"

Bu ülkelere, birliğe 2004 yılında katılan Macaristan da dahil oldu.

Daha önce Avrupa Birliği'nin LGBT tutumuna karşı çıkan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, ülkesinin 1956'da Sovyetler Birliği'ne karşı ayaklanmasının yıl dönümünde düzenlenen etkinlikte AB'ye karşı sert eleştirilerde bulundu.

Orban, "Avrupa Birliği, Sovyetler Birliği'nin kötü bir taklidi." dedi.

"Kimliğimiz elimizden alınmaya çalışılmakta"

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'nin, üye ülkelerin kültürüne dayatmalarda bulunduğunu ifade etti:

Batı ülkeleri, Avrupa Birliği Projesi ile Macar halkına kendi kültürünü dayatmaktadır. AB, Macarların reddettiği bir liberal demokrasi modeli ile kimliğimizi elimizden almaya çalışmakta.

"Tarih tekerrür ediyor"

Ülkesinin kurtuluş gününde konuşan Orban, Avrupa Birliği'nin Macaristan'a karşı tutumunu Sovyetler Birliği'nin tutumuna benzetti:

Yaşadığımız dönem, Macar halkına Sovyetler Birliği dönemini hatırlatıyor. Evet, tarih tekerrür ediyor. Neyse ki Brüksel, bir Moskova değil. Moskova bir trajediydi. Brüksel ise bu trajedinin kötü ve komik bir taklidi.

"Brüksel de ıslık çalıyor fakat biz istediğimiz gibi dans ediyoruz"

Macaristan'ın Sovyetler Birliği döneminde geçirdiği zorluklara vurgu yapan Orban, "Yıllarca Moskova'nın ıslık çaldığı melodiyle dans etmek zorunda kaldık. Brüksel de tıpkı Moskova gibi ıslık çalıyor ama bu kez biz istediğimiz gibi dans ediyoruz hatta eğer istemezsek dans etmiyoruz." sözleriyle Avrupa Birliği'nin Macaristan egemenliğine engel olmaya çalıştığını ifade etti.