Euro
9.7475
0.78%
Dolar
8.0894
0.39%
Altın
460.48
0.02%
Borsa
1.377
-2.2%
Bitcoin
457.905
-1.12%
13ºC
İstanbul
Sağanak yağış 13 C

  Macaristan'dan kota kararına tepki

  Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto, "AB'nin Kota sistemiyle ilgili kararı sorumsuzca ve kabul edilemez. Asıl savaş şimdi başlıyor." dedi.
  • AA
  • 06.09.2017 - 16:40
  Macaristan'dan kota kararına tepki

  macaristan

  Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, başkent Budapeşte'de düzenlediği basın toplantısında, Adalet Divanının, sığınmacıların AB ülkeleri arasında zorunlu dağıtımını öngören kota sistemine uyulması yönündeki kararını değerlendirdi.

  "ASIL SAVAŞ ŞİMDİ BAŞLIYOR"

  Divanın kararının kabul edilemez olduğunu belirten Szijjarto, "Kota sistemiyle ilgili karar sorumsuzca ve kabul edilemez. Asıl savaş şimdi başlıyor. Macarların onayı olmadan ülkeye hiç kimsenin yerleştirilmemesi için tüm hukuki adımları atılacaktır." dedi.

  "ÜLKEYİ KORUMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPACAĞIZ"

  Kararının tüm Avrupa'nın geleceğini tehlikeye attığını, Avrupa ulusları ve Macarların çıkarına ters olduğunu savunan Szijjarto, "Avrupa mahkemesinde siyasi karar verildi. Siyaset, Avrupa hukukuna tecavüz etti. Karar, anayasanın aksine, Avrupa Komisyonunun üye ülkelerin üstünde olduğunu gösteriyor. Bu kabul edilemez. Ülkeyi korumak için her şeyi yapacağız." diye konuştu.

  Merkezi Lüksemburg'da bulunan, AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Slovakya ve Macaristan'ın, "sığınmacıların geçici süreliğine zorunlu olarak üye ülkeler arasında dağıtımına karşı açtığı davayı reddettiğini" bildirmişti.

  Avrupa'yı 2015 yazında etkileyen sığınmacı krizine çözüm bulmak için AB Konseyi, İtalya ve Yunanistan'a ulaşan ve korunmaya muhtaç 160 bin sığınmacının kota sistemine göre üye ülkeler arasında 2 sene için dağıtılması kararı almıştı. AB Konseyinin kararına Slovakya, Macaristan, Çekya ve Romanya karşı çıkmıştı.

  Slovakya ve Macaristan, Avrupa Adalet Divanına AB Konseyinin kararının iptali için başvuruda bulunmuştu. İki ülke, AB'nin kota sisteminin sığınmacı sorununu çözmeye uygun ve gerekli olmadığını savunmuştu.

  SIĞINMACILARI KABUL ETMEDİLER

  Şimdiye kadar İtalya ve Yunanistan'dan yaklaşık 28 bin sığınmacı üye ülkeler arasında dağıtıldı. Macaristan, kota sistemi uyarınca bin 294 sığınmacı alacağını taahhüt etmesine rağmen hiç sığınmacı kabul etmedi. Slovakya ise sadece 16 sığınmacı aldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir