Macron: Türkiye'nin seçimlerimize karışmasından endişeliyim

Fransa'da yaklaşan bölgesel seçimlerle birlikte Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, asılsız bir iddia ortaya attı.

Macron, Paris ile Ankara arasındaki gergin ilişkiler hakkında yorumda bulunarak, Türkiye'nin Fransa seçimlerine 'müdahale edebileceği' iddiasını ortaya attı.

"TÜRKİYE'NİN YAKLAŞAN SEÇİMLERE MÜDAHALE ETMESİNDEN ENDİŞELİYİM"

Bloomberg'in aktardığı habere göre, dün France 5 kanalına demeç veren Macron, Türkiye'nin yaklaşan seçimleri 'etkilemeye çalışacağından duyduğu endişeyi' dile getirerek, "Tehditler örtülü değil, bence bu nedenle oldukça net olmalıyız." dedi.

Macron: Türkiye'nin seçimlerimize karışmasından endişeliyim

HANGİ SEÇİMLERİN HEDEF OLDUĞUNU SÖYLEMEDİ

Öte yandan Macron, Türkiye'nin seçimlere ne şekilde 'müdahale etmeye' çalışacağı, bu yılın haziran ayındaki bölgesel seçimleri mi 2022'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerini mi yoksa her ikisini de mi 'hedef alacağı' konusuna herhangi bir açıklama getirmedi.

Macron: Türkiye'nin seçimlerimize karışmasından endişeliyim ViDEO

"TÜRKİYE YALNIZCA KAMUOYUNU HEDEFLEYECEK"

Türkiye'nin, yalnızca 'kamuoyunu hedefleyeceğini' öne süren Fransa Cumhurbaşkanı'nın, burada Ankara'nın muhtemelen okullar, camiler ve diğer kurumlar aracılığıyla Türk diasporasının belirli bölümlerindeki etkisine atıfta bulunduğu düşünülüyor.

Bununla birlikte Macron, Türkiye ile diyaloğun hala gerekli olduğuna vurgu yaparak, NATO üyesi Türkiye'nin önemli bir ticaret ortağı, göç sorunu konusunda önemli bir müttefik olduğuna dikkat çekti.

Macron: Türkiye'nin seçimlerimize karışmasından endişeliyim

"BİR GECEDE 'ARTIK MÜZAKERE YOK' DERSENİZ KAPILARI AÇARLAR 3 MİLYON MÜLTECİ GELİR"

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Bir gecede 'Artık sizinle çalışamayız, müzakere yok' derseniz, kapıları açarlar ve Avrupa'ya gelen 3 milyon mülteciniz olur. Türkiye ile birlikte çalışmalıyız." ifadelerini kullandı.

Macron: Türkiye'nin seçimlerimize karışmasından endişeliyim

"BELİRSİZLİKLER SÜRERSE YENİDEN İLİŞKİ KURAMAYIZ"

Ayrıca Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 'NATO müttefikleriyle birlikte mi yoksa onlara karşı mı olduğunu netleştirmesi gerektiğini' ifade eden Macron, şöyle devam etti:

"Bu yılın başından beri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ilişkileri yeniden tesis etme arzusunu not ettim ve bunun mümkün olduğuna inanmak istiyorum. Ancak belirsizlikler sürerse yeniden ilişki kuramayız."