Macron, İngiltere'yi misillemeyle tehdit etti
İHA

Dünyanın önde gelen 20 büyük ekonomisinin liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcileri İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde buluştu.

Burada birtakım değerlendirmeler ve demeçlerde bulunan liderler, daha sonra kameraların karşısına geçti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, G20 Liderler Zirvesi'nin ardından İngiltere ile olan sorunlara değindi.

Macron, "Gerginlik istemiyorum, 10 aydır çalışıyoruz. Bazı balıkçılara ruhsat verildi ve bunu memnuniyetle karşılıyorum ama daha birçok ruhsat hala anlaşılmayan nedenlerle verilmedi.

İNGİLTERE'YE MİSİLLEME YAPILABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ

Bazı ruhsatlarda hala sabitlenmemiş metodolojiler var. Fransız hükümeti ve Avrupa Birliği, 'Bu yaklaşıma bağlı kalırsanız, misilleme önlemleri alınacaktır’ demeye başlamak için her türlü hakka sahiptir" ifadelerini kullandı.

Macron, İngiltere'yi misillemeyle tehdit etti

MACRON, SORUNUN ÇÖZÜLMESİ İÇİN YÖNTEM DE SUNDU

Dileğinin misilleme yoluna gitmemek olduğunu ve anlaşmaya varılmasının olduğunu altını çizen Macron, İngiltere’ye bir yöntem önerisinde bulunduğunu açıkladı.

Macron, "Başbakan Johnson ile anlaştığımız şey budur bir yöntem önerisinde bulunacağız ve kısa vadede anlaşmak için adımlar atacağız. Başbakanlık ekiplerine bu yöntemi hakkında belgeler verdik. Britanyalılar bariz bir adım atmazlarsa 2 Kasım'dan itibaren planlanan yaptırımlar uygulanacak. Şu an top İngiliz sahasında" dedi.

Macron, İngiltere'yi misillemeyle tehdit etti

FRANSA, İNGİLTERE'Yİ YAPTIRIMLA TEHDİT ETMİŞTİ

Fransa, Brexit sonrası İngiltere'yi Fransız balıkçılara çok az ruhsat verdiği için eleştirirken, İngiltere’nin geri adım atmaması halinde 2 Kasım’dan itibaren yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

Yaptırımlar, arasında İngiliz balıkçı gemilerinin Fransız limanlarına yüklerini boşaltmasını yasaklama ve kamyonlar üzerindeki gümrük kontrollerinin artırılması yer alıyor.

Macron, İngiltere'yi misillemeyle tehdit etti

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)