Euro
15.4163
-1.05%
Dolar
13.6443
-1.11%
Altın
784.47
-0.61%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
719.177
-0.19%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Madagaskar'da kaplumbağa etinden zehirlenen 8 çocuk öldü

  Afrika'nın güneyindeki ada ülkesi Madagaskar'da deniz kaplumbağası eti yiyen 6 çocuk ile aynı etten tüketen annelerinin emzirdiği iki bebek zehirlenerek hayatını kaybetti, 16 kişi tedavi altına alındı
  • AA
  • 16.01.2018 - 08:24
  Madagaskar'da kaplumbağa etinden zehirlenen 8 çocuk öldü

  Afrika'nın yerel basınından AA'nın edindiği bilgilere göre, ülkenin kuzeyinde yer alan Antsiranana kentinde, kaplumbağa etinden ikisi bebek 8 çocuk yaşamını yitirdi, 16 kişi ise aynı nedenle hastaneye kaldırıldı.

  Madagaskar da kaplumbağa etinden zehirlenen 8 çocuk öldü #1
  Fotoğraf: Temsili

  ANNENİN EMZİRDİĞİ BEBEKLER DE ÖLDÜ

  Ölen iki bebeğin, kaplumbağa eti yiyen anneleri tarafından emzirildiği sırada zehirlendiği belirtildi.

  Ulusal Jandarma İletişimden Sorumlu Komutanı Herilalatiana Andrianarisaona, yaptığı açıklamada, ülkedeki deniz kaplumbağalarının koruma altında bulunduğunu ve tüketilmesinin yasak olduğunu söyledi.

  Andrianarisaona, bölgedeki birçok kaplumbağa avcısının zehirlenme olayının ardından kaçtığını ifade etti.

  "DENİZ KAPLUMBAĞASI YEMEMELERİ KONUSUNDA UYARIYORUZ"

  Antsiranana Sağlık Müdürü Manitra Rakotoarivony ise her yıl bu tür vakalarla karşılaşıldığını hatırlatarak, "Bölgedeki insanları bu canlıların etini yememeleri konusunda her zaman uyarıyoruz ancak beslenme sıkıntısından dolayı kimse tehlikeli olduğuna aldırış etmiyor." ifadesini kullandı.

  ZEHİRLİ DENİZ CANLILARI YİYEN 16 KİŞİ ÖLDÜ

  Antsiranana'da, sene başından bu yana zehirli balık ve kaplumbağa eti tüketiminden zehirlenerek ölenlerin sayısı 16'ya yükseldi.

  SICAK HAVA ZEHİRLİ TOKSİNLERE NEDEN OLUYOR

  Ülkede sıcaklıkların artış gösterdiği kasım-mart aylarında deniz dibindeki yosunların zehirli toksinler salgıladığı biliniyor.

  Deniz kaplumbağaları ve 20'den fazla balık türü bu aylarda denizin dibindeki zehirli yosunlarla beslendiği için söz konusu bitkilerdeki toksinler zamanla bunlarla beslenen canlıların etine geçiyor. Tüketilmesi halinde ise ölümcül sonuçlara neden olabiliyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir