Petrol
83.55
-1.56%
Euro
17.6648
-0.14%
Dolar
18.4711
0.12%
Altın
964.5
-0.15%
Borsa
3266
0.00%
Bitcoin
347.765
-5.15%
20ºC
İstanbul
Hafif yağmur 20 C

  Marie Harf: PYD ile istihbarat paylaşıyoruz

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marie Harf, PYD ile istihbarat bilgilerini paylaştıklarını söyledi.
  • 18.10.2014 - 11:39
  Marie Harf: PYD ile istihbarat paylaşıyoruz

  harf

  PKK'nın Suriye'deki kolu PYD ile perşembe günü doğrudan görüşmeye başladıklarını açıklayan ABD Dışişleri Bakanlığı, dün de PYD ile istihbarat bilgilerini paylaştıklarını bildirdi.

  ''BİRÇOK KİŞİDEN İSTİHBARAT ALIYORUZ''

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Marie Harf, başkent Washington'da düzenlenen günlük basın toplantısında, PYD sözcüsünün, Kobani'de koalisyonla istihbarat paylaşımları yaptıkları ve hava saldırılarını koordine ettiklerine dair sözleri ile ilgili soruya şu yanıtı verdi: "Birçok kişiden istihbarat alıyoruz. Bilgiler alabileceğimiz her yere bakıyoruz. Dolayısıyla evet, bazı istihbarat ve bilgi paylaşımları bulunuyor. Bu her alanda tekrarlayacağınız bir şey değil tabii ki ama bu doğru."

  Harf, PYD sözcüsünün, geçen hafta sonu Paris'te ABD ile PYD arasında yapılan ilk görüşme olmadığını  ancak ilk kez açıklanan görüşme açıklamasına yönelik sorularına yanıt vermedi.

  PYD'YE SİLAH YARDIMI

  Marie Harf, ABD'nin Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi'nin yaptığı gibi, Suriye'de de PYD'ye de silah sağlayıp sağlamayacağına ilişkin soruya da, "Bu konuyu düşündüğümüz ya da göz ardı ettiğimiz gibi bir söyleme girmeyeceğim ama bu hali hazırda yapmakta olduğumuz bir şey değil" yanıtı verdi.


  Görüş Bildir